Se Shodanem proti malwaru

Nový nástroj Malware Hunter, spolupracující s vyhledávacím enginem Shodan, už odhalil téměř šest tisíc zákeřných RAT serverů.

Se Shodanem proti malwaru


Společnost Recorded Future představila nový nástroj pro boj s malwarem, určený především do podnikového prostředí. Na jeho vývoji spolupracovala s autory Shodanu, vyhledávacího enginu určeného pro vyhledávání nikoliv stránek, ale počítačů a dalších elektronických zařízení připojených k internetu.

Jejich společné dílo má prostý název Malware Hunter. Jeho úkolem je nepřetržité skenování sítě a nacházení kontrolních bodů spjatých s více než desítkou různých RAT trojských koňů, včetně programů Gh0st RAT, DarkComet, njRAT, ZeroAccess nebo XtremeRAT. Ty všechny spadají do kategorie komerčních malwarových nástrojů sehnatelných za peníze na pochybných hackerských fórech.

K odhalení jejich centrálních uzlů Malware Hunter navazuje spojení s veřejnými IP adresami a odesílá data tvářící se jako ta, která by vzdálenému serveru odesílal trojan. Zatím se mu takto podařilo nalézt více než 5700 RAT serverů, z nichž se víc než 4000 nacházelo na území Spojených států. Nejrozšířenější mezi nimi byl Gh0st RAT, malware čínského původu používaný od roku 2009.

Výstupem práce Malware Hunteru je v reálném čase aktualizovaný seznam centrálních uzlů malwaru, s nímž mohou bezpečnostní, ale i jiné firmy či nezávislí vývojáři pracovat a škodlivý přenos dat blokovat. Tím tak brání útočníkům ve zneužívání zasažených počítačů nebo kradení dat. Teoreticky jde o rychlejší řešení, než čekat na to, až bezpečnostní společnosti odhalí nové typy nebezpečných RAT programů a škodné servery ve svém sofwaru zablokují.

 

Úvodní foto: © Piumadaquila - Fotolia.com


Komentáře