Šéf NSA říká: Nevěřte médiím

Šéf amerického úřadu NSA začal hledat pomoc u bezpečnostních profesionálů na konferenci Black Hat. Snaží se tak vysvětlit spoustu nejasností kolem odposlouchávání internetového provozu v rámci donedávna tajného projektu Prism.

Šéf NSA říká: Nevěřte médiím


„Jediný důvod proč tu jsem, je ten, že vás chci požádat, abyste nám pomohli zlepšit se,“ řekl generál Keith Alexander během svého úvodního proslovu na bezpečnostní konferenci, která je známá pro své briefingy o tom, jak se dostat do počítačových systémů a sítí.

Alexander na konferenci také řekl, že by rád vyložit fakta o kontroverzních sledovacích programech, mezi které patří i Prism, který nedávno odhalil externí zaměstnanec NSA Edward Snowden. Prism způsobil v USA rozhořčení převážně tím, že sbírá údaje o telefonních hovorech občanů USA. Zbytek světa zase odsuzuje lustrování dat uložených u amerických poskytovatelů služeb.

Podle Alexandra však data, která Prism sbírá, nezahrnují obsah telefonní konverzací a zpráv SMS, ale ani jména, adresy či obsah e-mailů. Data nasbíraná díky Prismu neobsahují ani údaje z kreditních karet nebo informace o lokaci uživatele. NSA sbírá pouze datum a čas hovorů, vytáčené telefonní číslo nebo IP adresu, délku hovoru nebo e-mail a původ metadat.

V NSA pracuje údajně pouze 22 lidí, kteří mohou schválit přidání telefonního čísla nebo e-mailového účtu do sledovací databáze, a 35 analytiků, kteří s touto databází mohou pracovat.

V roce 2012 bylo ke kontrole schváleno méně než 300 telefonních čísel.  Jejich kontrola vyústila ve 12 záznamů, které byly předány FBI k dalšímu vyšetřování. Telefonní čísla a e-maily jsou zkoumány pouze v případě, že jsou spojeny s lidmi mimo území USA, kteří jsou podezřelí z terorizmu.

Alexander také dodal, že kongres zkontroloval data nasbíraná v uplynulých čtyřech letech a oznámil, že „nenašel žádné úmyslné porušení zákona.“ NSA byla podle Alexandra falešně obviněna z toho, že prohlíží veškerou komunikaci. „Ven se dostala informace o tom, že sbíráme vše. To není pravda,“ řekl. „Vytváříte si rychlé závěry na základě toho, co napsala média, a bez znalosti faktů. Žádám vás, abyste se na fakta podívali.“

Alexander popsal zaměstnance NSA jako ušlechtilé lidi, kteří jsou trénování k tomu, aby dohled prováděli v souladu se zákony. Vše probíhá pod dohledem soudů, kongresu, prezidentské pobočky a také přes interní hodnocení, která zabraňují zneužití moci. Data od poskytovatelů internetových a komunikačních služeb získala NSA na základě soudních příkazů. „Nikdo z NSA nikdy nepřekročil hranice, které nám byly dány,“ dodal Alexander.

Někteří kritici tvrdí, že by NSA mohla směrnice zneužít. „Hm, to by sice mohla, ale pravda je taková, že se nic takového neděje,“ tvrdí generál.

Díky programu bylo podle Alexandra zastaveno 54 aktivit spojených s terorizmem, s toho se 13 týkalo USA. Do Afganistánu a Iráku poslala agentura více než 6000 svých zaměstnanců, aby síť na sbírání dat nastavili. Dvacet z nich při tomto úkolu zemřelo, řekl Alexander.

Šéf NSA byl při svém projevu přerušen výkřikem z publika: „Přečtěte si ústavu,“ který vyvolal rozptýlený potlesk. „Přečetl jsem. A vy byste měli také,“ odpověděl Alexander.

Únik informací, za kterým stál Snowden, údajně oslabil bezpečnost Spojených států tím, že nepřátelům poskytl informace o tom, jaké nástroje má USA k dispozici. „Škody způsobené naší zemi jsou velké a nezvratné,“ řekl a citoval, že Prism zabránil teroristickému útoku ve 42 případech z 54. „Pokud by byly tyto útoky úspěšně provedeny, jaký by to asi mělo vliv na občanská práva?“ zeptal se nakonec.

Úvodní foto: © olly - Fotolia.com


Komentáře