Servery urychlovače LHC se krátce po spuštění staly terčem útoku

Skupina řeckých hackerů napadla servery právě oficiálně spuštěného urychlovače LHC ve švýcarském CERNu. Útok byl úspěšný v tom smyslu, že narušil webové servery směřující ven, vlastní systémy řídící fungování experimentů ale podle mluvčího instituce narušeny nebyly.Skupina řeckých hackerů napadla servery právě oficiálně spuštěného urychlovače LHC ve švýcarském CERNu. Útok byl úspěšný v tom smyslu, že narušil webové servery směřující ven, vlastní systémy řídící fungování experimentů ale podle mluvčího instituce narušeny nebyly.
Útokem byl zasažen především server cmsmon.cern.ch. K akci se přihlásila skupina sama sebe označující jako Greek Security Team. Na narušeném serveru se objevilo věta „We are 2600 - dont [sic] mess with us.“ Ve chvíli vzniku tohoto článku (sobota/neděle) byl server cmsmon.cern.ch stále nedostupný. Provozovatelé nad ním údajně měli kontrolu, ale zablokovali veřejný přístup.
Útoky na CERN podobně jako třeba akce proti NASA mají povahu pokusu o zviditelnění v souvislosti se známými institucemi nebo právě aktuálními projekty. V případě urychlovače LHC k tomu přistupuje ještě argument (respektive „argument“, protože jej nepodpořil nikdo z vědců pracujících v oboru) strachu, že totiž tyto experimenty navodí dosud ve vesmíru nikdy neexistující podmínky, a mohou proto vést ke vzniku černé díry, které spolkne Zemi, nebo rovnou změnit současnou hodnotu energie vakua a tím rozvrátit celý viditelný vesmír.

Viz také:
Náš poslední experiment? (Science World)

Ne že by tedy vyřazení webového serveru na vlastní průběh experimentů stejně mělo jakýkoliv vliv. Napadený server se týkal projektu Compact Muon Solenoid spojeného s hledáním Higgsova bosonu. Vědcům, kteří se podílejí na experimentu, bylo údajně již také vyhrožováno smrtí. To všechno může experimentátorům samozřejmě různě ztrpčovat život.
Nicméně útok může být stejně dobře dokladem prostého vandalismu podobně jako nedávné narušení serveru NASA o sondě Phoenix, která zkoumá Mars.
Stránky sondy Phoenix byly opakovaně hacknuty (Security World)

Zdroj: Computerworld.com


Komentáře