Síť Tor odolává pokusům NSA o průnik

Podle dokumentů agentura NSA útočila i na další programy, včetně Firefoxu, ve snaze ovládnout anonymizační řešení TOR.

Síť Tor odolává pokusům NSA o průnik


Podle nové zprávy v britském Guardianu se americká agentura NSA opakovaně snažila proniknout do sítě Tor, vládou sponzorovaný nástroj pro anonymní připojování k Internetu. Ovšem s malým úspěchem. NSA vyzkoušela řadu přístupů, nejúspěšnější byly útoky na zranitelný software v počítačích uživatelů. Například díky útoku na prohlížeč Firefox byli agenti NSA schopni získat plnou kontrolu nad cílovými počítači.

Jde opět o informace pocházejících z materiálů, které poskytnul bývalý spolupracovník NSA Edward Snowden. Podle nich byla v mnoha případech agentura frustrována obtížemi s průnikem k uživatelům Toru. To je samozřejmě poměrně ironické vzhledem k faktu, že tento projekt s otevřeným zdrojovým kódem je z větší části sponzorován americkým ministerstvem obrany, pod které agentura NSA spadá.

Guardian z dokumentů cituje: „ Nikdy jsme nebyly schopni plně odhalit všechny uživatele. Pomocí ruční analýzy dokážeme odhalit totožnost jen malého zlomku uživatelů sítě Tor.“ Podle dokumentu nebyla NSA schopna odhalit totožnost konkrétního uživatele na požádání. Podle článků je síť Tor v jednom z dokumentů NSA označena za „krále bezpečné a anonymní přítomnosti v internetu“.

Tor směřuje své datové toky přes řadu směrovacích bodů ve snaze udržet komunikaci anonymní. Samotné ministerstvo obrany USA propaguje Tor jako nástroj, který pomůže aktivistům v režimech se silnou cenzurou, jakou jsou například Irán nebo Čína.

Podle textu se agentuře podařilo kompromitovat uživatele sítě Tor díky bezpečnostní díře v prohlížeči Firefox, ale stejný dokument uvádí, že k útoku využitá chyba byla Mozillou odstraněna již ve verzi Firefox 17, která byla uvolněna v listopadu 2012. Až do ledna 2013, data, ze kterého pocházejí citované dokumenty NSA, nebyl y pokusy o další útok na pozdější verze Firefox úspěšné.

Podle Rogerga Dingledine, ředitele projektu Tor, jde o dobré zprávy pro tento projekt. To, že NSA využívala zranitelnost v prohlížeči, znamená, že se dosud nepodařilo prolomit protokol Tor nebo dokončit analýzy provozu sítě Tor. „Infikování přenosných počítačů, telefonů nebo stolních počítačů je stále nejjednodušší způsob, jak identifikovat jejich uživatele.“

Síť Tor tak i přes útoky NSA úspěšně pomáhá chránit anonymitu svých uživatelů. Na jednotlivé uživatele lze útočit přes chyby v prohlížečích, ale pokud NSA zaútočí na příliš velké množství uživatelů, někdo si toho nepochybně všimne. „I když NSA hodlá sledovat všechny uživatele, budou si muset velmi pečlivě vybírat malé množství uživatelů sítě Tor.“

Úvodní foto: © semisatch - Fotolia.com


Komentáře