Skoro polovina lidí si za dolar spustí neznámý program

Lidé bývají ochotni spustit si na počítači leccos, obvykle však z neznalosti – domnívají se například, že zrovna instalují nový kodek. Co zkusit následující experiment: uživatelé by věděli, že pracují s programy potenciálně rizikovými, ale někdo jim za to nabídne peníze.

Skoro polovina lidí si za dolar spustí neznámý program


Přesně do takového pokusu se výzkumníci pustili. Na základě infrastruktury Amazonu se uskutečnil projekt, v jehož rámci si účastníci měli stahovat a instalovat „experimentální software", konkrétně tzv. Distributed Computing Client. Návštěvníci webu projektu byli instruováni, že se stanou součástí výzkumného programu CMU Distributed Computing Project.

Ochota stahovat a spouštět neznámé programy závisela logicky na slíbené odměně, nicméně už při nabídce 1 dolaru se zapojilo 40 % návštěvníků webu (cena se počítala za jednu hodinu provozu programu, každý počítač se směl zúčastnit pouze jednou). Pro peníze si necháme i koleno vrtat. Lidé byli ochotni program spouštět i ručně a výslovně povolovat jeho běh, když se jim zobrazovaly varovné zprávy (např. od komponenty Řízení uživatelských účtů - UAC). Samozřejmě stále věřili, že jde o seriózní projekt, nikoliv zjevný podvod.
Výzkumníci uvádějí, že účastníci experimentu vesměs dobře věděli, že riskují a dělají něco, co se jim může vymstít. Závěr pro správce IT a vedení firem z toho je, že uživatele nestačí o rizicích vzdělávat – i s příslušnými znalostmi se lidé dají koupit a s vidinou byť i minimální odměny veškerá pravidla poruší, jindy zase bezpečnostní zásady nebudou dodržovat z pohodlnosti. Bezpečnost by proto měla být maximálně vynucena technickými prostředky a neponechána na lidech.
Zajímavé přitom je, že v rámci experimentu byl na řadě zapojených počítačů objeven malware. Drtivá většina strojů měla spuštěný antivirus a další obdobné nástroje, oproti zbytku strojů však právě zabezpečené systémy byly malwarem infikovány pravděpodobněji (!). Jak vyložit toto krajně překvapivé zjištění? Připadali si lidé s antivirem bezpečněji, a proto se chovali riskantněji? Výsledky asi nejsou dány tím, že by se na systémech bez antiviru provozovaly nějaké minimální konfigurace, kdy třeba whitelist zabrání spustit cokoliv – experimentální program zde totiž spustit šel...

Úvodní foto: © Gunnar Assmy - Fotolia.com


Komentáře