Snowden se rozmluvil o poměrech v NSA

Whistleblower Edward Snowden v rozhovoru zveřejněném ve středu uvedl, že jeho někdejší zaměstnavatel, americká Národní bezpečnostní agentura (NSA), odposlouchává jeho komunikaci po celou dobu jeho pobytu v ruském azylu.

Snowden se rozmluvil o poměrech v NSA


V dlouhém rozhovoru pro magazín Wired bývalý spolupracovník NSA také řekl, že by se rád vrátil domů do USA. Klidně by prý za zveřejnění obrovského množství dat popisujících praktiky agentury strávil i nějaký čas ve vězení, kdyby to přispělo k nastolení pořádku v amerických tajných službách.

„Už jsem řekl vládě, že bych šel dobrovolně do vězení, pokud by to mělo nějaký smysl,“ řekl Snowden. „Více než o sebe se zajímám o svou zemi. Nesmíme však dovolit, aby se zákony staly politickou municí. Stejně tak nemůžeme souhlasit se zastrašováním lidí, kteří se zasazují o svá práva. Nechci toho být součástí.“

Snowden v rozhovoru také uvedl, že za sebou záměrně nechal určité digitální stopy tak, aby NSA věděla, která data a které tajné dokumenty si vzal s sebou, když před 14 měsíci opustil práci pro NSA na Havaji. Nesouhlasí například s údajem ve zprávě NSA, podle které si měl s sebou vzít 1,7 miliónu souborů. Nečekal prý, že budou zaměstnanci agentury až tak neschopní.

Poslední kapkou při práci pro NSA byla pro Snowdena operace MonsterMind, což je program určený pro rozpoznání malwaru, který se může zdroji infekce „pomstít“ zcela bez zásahu lidského uživatele. Podle Snowdena může snadno dojít k omylu a program může poškodit zcela nevinný cíl.

 


Úvodní foto: © IDG


Komentáře