Snowden: V USA nemám šanci na spravedlivý proces

Bývalý spolupracovník americké Národní bezpečnostní agentury (NSA) pochybuje o tom, že by se mu v případě návratu do USA dostalo spravedlivého soudního procesu.

Snowden: V USA nemám šanci na spravedlivý proces


V současné době proto Edward Snowden možnost návratu do své rodné země vylučuje. 100 let starý zákon, z jehož porušení je v USA obviněn, prý nezná pojem „obrana veřejného zájmu“.

„Můj návrat domů a případná obhajoba přímo u soudu tedy nepřipadá v úvahu,“ napsal Snowden, který se stále nachází kdesi v Rusku, kde dostal dočasný azyl poté, co zveřejnil informace o obřím sledovacím programu amerických tajných služeb.

„Návrat do USA by byl podle mého názoru tím nejlepším řešením pro vládu, veřejnost i pro mě samotného. Vzhledem ke špatným zákonům na ochranu whistleblowerů, které se nevztahují na spolupracovníky s národními bezpečnostními složkami, to však není možné,“ vyjádřil se pro web Free Snowden.

K návratu by se prý rozhodl v případě, že by Kongres učinil kroky potřebné k ukončení sledovacího programu. Současně by se musel změnit zmiňovaný zákon na ochranu whistleblowerů a každý americký občan by tak měl právo na spravedlivý proces bez ohledu na to, pro koho pracuje.

V prosinci Snowden poslal do televizní stanice Channel 4 TV speciální vánoční zdravici, ve které vyzval k ukončení masového sledování lidí. V souvislosti s tím ho ve čtvrtek jistě potěšilo rozhodnutí nezávislé americké agentury PCLOB, že převážná část dat, která NSA získala odposloucháváním telefonních hovorů, byla pořízena nelegálně a měla minimálně přínos k boji proti terorismu. Agentura doporučila sledovací program zcela ukončit.

Ve čtvrtek se k případu Snowden rovněž vyjádřil americký generální prokurátor Eric Holder, který označil za nepravděpodobné, že by Edward Snowden mohl získat milost. Šlo by prý o tom uvažovat pouze v případě, že by přijal odpovědnost za uniklá státní tajemství.

 

Úvodní foto: © IDG


Komentáře