Jak se změní bezpečnost v příštím roce?

Značné změny na poli kybernetické špionáže očekávají odborníci firmy Kasperský Lab. Podle nich se dramaticky promění struktura APT hrozeb i to, jak se vedou.

Jak se změní bezpečnost v příštím roce?


U ataků typu APT (advanced persistent threat) se sníží důraz na ‚vytrvalost‘ a pozornost se přesune k tzv. memory-resident a fileless malwaru, který se snaží vyhnout detekování tím, že minimalizuje počet stop zanechaných v napadeném systému.

Odborníci také zpozorovali, že útočníci již nemají tendenci předvádět své vynikající kybernetické dovednosti. Většina z nich se bude rozhodovat na základě návratnosti investic. Lze tedy očekávat zvýšení počtu změn u standardního ‚off-the-shelf‘ malwaru, spíše než investování do bootkitů, rootkitů a vytváření malwaru na míru, který analytické týmy odhalí a zničí.

V dlouhodobější perspektivě experti předpokládají, že se do prostředí APT hrozeb zapojí více nováčků. Kybernetických žoldáků bude přibývat, jak budou jednotlivé skupiny hledat co největší zisk z online útoků.

Můžeme očekávat, že žoldáci budou nabízet své znalosti komukoliv, kdo bude ochotný platit. Budou také prodávat zainteresovaným třetím stranám digitální přístup k nejzajímavějším obětem, tedy budou nabízet ‚Access-as-a-Service‘ službu.

Vyvíjet se budou také hrozby cílící na uživatele. Podle expertů naroste objem ransomwaru na úkor bankovních trojanů. Ransomware se bude kromě tradičních mobilních zařízení a internetu věcí šířit i na nových platformách, jako jsou například zařízení se systémem OS X, jejichž vlastníky jsou často majetnější, a tedy lukrativnější, cíle.

Kyberzločinci neustále hledají nové cesty, jak získat od obětí peníze. Dá se tedy očekávat, že finanční útoky na platební systémy jako ApplePay nebo AndroidPay, stejně tak jako na burzy, budou narůstat.

Aby podniky minimalizovaly rizika spojená s budoucími kybernetickými útoky, měly by vytvořit a implementovat kompletní bezpečnostní strategii. Klíčové je také vzdělávání zaměstnanců a nasazení vícevrstvého koncového bezpečnostního řešení.

Uživatelé by měli investovat do silného bezpečnostního řešení a používat šifrovanou komunikaci. Neměli by nicméně spoléhat výhradně na technologie.

Úvodní foto: © chanpipat - Fotolia.com


Komentáře