Šokující průzkum: Drtivá většina PC je nedostatečně zabezpečena

Společnost Secunia zveřejnila výsledky průzkumu, z něhož vyplývá, že více než 98 % počítačů se systémem Windows obsahuje nějakou zranitelnou aplikaci. Téměř polovina ze zkoumaných počítačů obsahuje dokonce více než 11 zranitelných programů.Společnost Secunia zveřejnila výsledky průzkumu, z něhož vyplývá, že více než 98 % počítačů se systémem Windows obsahuje nějakou zranitelnou aplikaci. Téměř polovina ze zkoumaných počítačů obsahuje dokonce více než 11 zranitelných programů.

Secunia zakládá své tvrzení na průzkumu PC, v nichž je nainstalován program Personal Software Inspector (PSI). Výsledky znamenají, že tento program na více než 98 % zkoumaných PC objevil aplikaci, která by měla být aktualizována, přičemž tato aktualizace obsahuje bezpečnostní záplaty. Výsledky jsou založeny na analýze více než 120 000 počítačů.

Z analýzy vyplynulo, že uživatelé obvykle mají aktualizován operační systém (což se děje de facto automaticky), webový prohlížeč, Adobe Reader, Flash i QuickTime. Aplikace pokládané za nejzranitelnější tak vlastně nepředstavují zásadní riziko (byť vzhledem k procentu uživatelů, kteří je mají nainstalované, je pro útočníky nejspíš zajímavá i menšina těch, kteří je záplatované nemají). Podle Secunie jsou hlavním problémem plug-iny do webového prohlížeče, jejichž dodavatelé mnohdy neposkytují žádný automatický aktualizační mechanismus, a vůbec software "třetích stran".
Nenechte si ujít:
Výzkum: pětina používaných aplikací pro Windows jsou bezpečnostním rizikem!

Půl milionu databázových serverů nemá ani firewall!

Šifrovací software se dnes stává v organizacích již téměř nutností

Vydírání se souhlasem: jak přinutit uživatele pornostránek zaplatit?

10 hlavních bezpečnostních hrozeb roku 2008

Podobný průzkum byl proveden už na počátku tohoto roku, kdy počet „nezranitelných“ PC vyšel na 4,5 %. Je ale předčasné spekulovat, že by se bezpečnostní situace mezitím zhoršila, Personal Software Inspector si jen stáhlo více lidí z jiných uživatelských skupin a testovaný vzorek je proto odlišný.


Komentáře