Sony BMG: kompenzace za rootkity

Jednou z největších kauz v loňském roce v oblasti ICT bezpečnosti byl případ společnosti Sony BMG, která se pokusila chránit desítky svých hudebních CD pomocí kontroverzního programu. Ten se choval jako rootkit, což je program zásadním způsobem měnící princip fungování operačního systému.Jednou z největších kauz v loňském roce v oblasti ICT bezpečnosti byl případ společnosti Sony BMG, která se pokusila chránit desítky svých hudebních CD pomocí kontroverzního programu. Ten se choval jako rootkit, což je program zásadním způsobem měnící princip fungování operačního systému.
Rootkit je svým způsobem nadřazený operačnímu systému, takže ten následně poskytuje dalším aplikacím nepřesné informace. Pokud se tedy rootkit rozhodne, že sám sebe „zapře“ v systému, tak jej neuvidí ani antivirové ani další ochranné programy. Pochopitelně, že instalace rootkitové aplikace do počítače představuje značné bezpečnostní riziko. Samotný rootkit sice není nebezpečný, ale s jeho pomocí je možné do počítače skrýt kdejaký škodlivý kód.
Společnost Sony BMG nyní přiznala, že pomocí této ochrany zajistila až 15 miliónů CD. Dřívější informace přitom hovořily o nějakých šesti miliónech chráněných CD. Zároveň nabídla všem postiženým uživatelům kompenzaci. A to ve formě vrácení částky 7,5 dolarů plus zdarma stažení jednoho hudebního alba z internetu. Anebo bez finanční kompenzace, ale s možností stažení hned tří internetových hudebních alb.


Komentáře