Spameři rostou – využívají malých ostrůvků v oceánech

Společnost McAfee oznámila, že její výzkumníci jsou v oblasti spamu na stopě nového trendu, označovaného jako „spamové přeskakování z ostrova na ostrov” (spam island-hopping). Tito „přeskakující“ spameři využívají doménová jména malých ostrovů pro odkazy na webové stránky při spamových kampaních. McAfee tyto aktivity sledovala z ostrova Isle of Man v Irském moři, přes celou zeměkouli, až na maličký tropický ostrůvek Tokelau...Společnost McAfee oznámila, že její výzkumníci jsou v oblasti spamu na stopě nového trendu, označovaného jako „spamové přeskakování z ostrova na ostrov” (spam island-hopping). Tito „přeskakující“ spameři využívají doménová jména malých ostrovů pro odkazy na webové stránky při spamových kampaních. McAfee tyto aktivity sledovala z ostrova Isle of Man v Irském moři, přes celou zeměkouli, až na maličký tropický ostrůvek Tokelau...

Spameři tradičně používali dobře známé domény nejvyšší úrovně (TLD) jako .com, .biz a .info. Tím, že využívají domény nejvyšší úrovně malých ostrovních zemí, se pokoušejí vyhnout odhalení, protože tyto domény nebývají pro spamové filtry příliš známé. Využití méně familiérních domén tak mění pravidla hry a je kvůli nim těžší rozlišit spam od skutečné zprávy zkoumáním odkazů v e-mailech.

Tento trend byl poprvé objeven, když si výzkumníci McAfee povšimli významného nárůstu v použití domén .st, což je doména nejvyšší úrovně pro ostrov Svatý Tomáš a Princův ostrov – malé ostrovy při západním pobřeží Afriky.
Tato neobvyklá aktivita byla pro výzkumníky , sledující tehdy spamery při virtuální migraci po celém světě, výstražným signálem. Postupně se pak počet spamů využívajících doménu nejvyšší úrovně těchto malých ostrovů dále zvyšoval.


McAfee identifikovalo následující ostrůvky, které mají spameři v oblibě:


Doména (TLD)
Země
Rozloha (km2)
Obyvatelstvo (počet)
.tk
Tokelau
10
1 392
.cc
Kokosové ostrovy
14
628
.tv
Tuvalu
26
11 810
.as
Americká Samoa
199
57 794
.im
Isle of Man
572
75 550
.to
Tonga
748
114 689
.st
Svatý Tomáš a Princův ostrov
1001
193 413
Poznámka: ostrovy jsou seřazeny podle rozlohy, zdroj: McAfee


Ilustrační foto: Bohumil Herwig


Komentáře