Spamový král čeká na soud

Robert Soloway, kterého novináři překřtili na spamového krále, byl zatčen loni v květnu a nyní ho v Seattlu čeká soud. Soloway svůj titul získal na základě toho, že je viněn z rozesílání až desítek milionů nevyžádaných e-mailů.Robert Soloway, kterého novináři překřtili na spamového krále, byl zatčen loni v květnu a nyní ho v Seattlu čeká soud.
Soloway svůj titul získal na základě toho, že je viněn z rozesílání až desítek milionů nevyžádaných e-mailů. K tomu používal i počítačů („zombií“), které se po infekci staly součástmi botnetové sítě. Finálně je tak obžalován nejen ze spamování, ale i z krádeží identity a dalších podvodů. Hrozí mu tentokrát nejen pokuta (astronomické výše), ale i vězení.
Nejedná se o první Solowayův soud, Microsoft se například pokoušel dosáhnout jeho odsouzení už od roku 2005, ovšem bez větších úspěchů. Soloway se tehdy dokonce chlubil tím, že své řemeslo provozuje už 10 let, ale nikdo ho ještě nedonutil zaplatit jakoukoliv pokutu. Výsledek procesu se tedy pokládá za významný v tom smyslu, že rozsudek by mohl mít exemplární účinek.
Zákon, který by měl teoreticky umožňovat účinný postih spammerů, platí v USA od roku 2003 (tzv. CAN-SPAM, Controlling the Assault of Non-Solicited Pornography and Marketing Act).

Zdroj: Computerworld.com

Poznámka:
Výsledek samozřejmě ukáže, nakolik lze v boji se spamem postupovat i prostředky legislativy a nakolik je účinnější technické řešení. Nicméně ani Solowayovo odsouzení nemusí mít tak zvláštní dopad: byl prostě natolik neopatrný, že své akce prováděl z USA a nikoliv ze zemí, kde neexistuje příslušná legislativa. Přesun spammerů jinam zase tolik nevyřeší.


Komentáře