Spoluzakladatel PGP představí cloudovou autentifikaci

Spoluzakladatel společnosti PGP založil nový startup, jenž má v blízké budoucnosti představit novou autentifikační technologii určenou pro cloud a firemní sítě.

Spoluzakladatel PGP představí cloudovou autentifikaci


Když Phil Dunkelberger v roce 2002 spoluzakládal společnost PGP, musel od jiné firmy pořídit známou šifrovací technologii „Pretty Good Privacy“. PGP bylo následně odprodáno americkému gigantu Symantec a Dunkelberger nyní rozjíždí nový projekt, v rámci kterého má vzniknout „revoluční způsob pro podporu autentifikaci v korporátních sítích a na cloudu“. Již při vzniku PGP si byl Dunkelberger jistý, že poptávka po technologiích určených k zabezpečování dat dále poroste. Dunkelbergrova vize se vyplnila a spousta velkých firem po celém světě tak nyní využívá komerční šifrování vyvinuté PGP, které před dvěma lety odkoupil Symantec za více než 300 milionů dolarů (PGP technologii původně koupilo za necelé dva miliony dolarů).

Nová Dunkelbergerova společnost s názvem Nok Nok Labs bude údajně mít na vývoj bezpečnosti v IT ještě větší vliv, jelikož tentokrát má být představen zcela nový způsob autentifikace pro korporátní sítě a cloudové služby. Podle Dunkelbergra je jednoduše na čase, aby byl zcela změněn způsob, jakým autentifikace probíhá, jelikož současná řešení nejsou dostatečně flexibilní a vhodná pro potřeby cloudu. Nový šéf Nok Nok Labs vidí problém v tom, že v současné době je na trhu k dispozici celá řada řešení vhodných pro autentifikaci včetně Trusted Platform Module (TPM), biometrického přihlašování nebo běžných hesel, které však nelze dostatečně jednoduše kombinovat. Dunkelberger svou vizi představil na nedávné konferenci Cloud Security Alliance v americkém Orlandu s tím, že celý projekt bude oficiálně spuštěn na počátku příštího roku. Podle všeho Nok Nok Labs na trh uvedou nový autentifikační protokol navržený tak, aby podporovat celou škálu technologií, které v současné době existují.

Nový protokol se bude skládat ze dvou komponent – klienta a serveru, přičemž dostupný má být zcela zdarma. Cílem je, aby protokol ve svých produktech začali podporovat výrobci hardwaru i softwaru včetně mobilních gigantů typu Apple. „Na vývoji samotného protokolu budou pracovat známí odborníci IT,“ uvedl Dunkelberger s tím, že projekt v současné době zaměstnává více než dvě desítky lidí a probíhají rozhovory s potenciálními koncovými uživateli včetně americké a britské vlády. Pro účely vývoje a nabídky nového protokolu Dunkelberger založil startup s názvem Nok Nok Labs, jehož cílem je vytvořit software, který bude podporovat zatím blíže nespecifikovanou autentifikační technologii.

Úvodní foto: © frank peters - Fotolia.com


Komentáře