Súdán kontroluje notebooky, ale ve skutečnosti...
Při vstupu do Súdánu se lze setkat s novým bezpečnostním opatřením, které je krajně nepříjemné a které je velmi indiskrétní. Jedná se o kontrolu notebooků – přesněji jejich obsahu.
autor Tomáš Přibyl | SecurityWorld |
SecurityWorld
V jaké zemi je bezpečnější krást osobní data?
Počet kyberútoků na nemocnice a zdravotnická zařízení dramaticky roste, nejhorší situace je ve střední Evropě
WhatsApp začal sdílet data s Facebookem, Evropa má výjimku
Jak Flash zmizí z našich životů
Vakcíny na COVID-19 spustily vlnu internetových podvodů
Při vstupu do Súdánu se lze setkat s novým bezpečnostním opatřením, které je krajně nepříjemné a které je velmi indiskrétní. Jedná se o kontrolu notebooků – přesněji jejich obsahu.
Každý, kdo do Súdánu přijíždí s přenosným počítačem, ho musí odevzdat. Místní úřady zkontrolují data na něm umístěná s tím, že mají právo je podle libosti pro svoji potřebu zkopírovat. Notebook je majiteli vrácen během několika minut až hodin. Oficiálně se jedná o opatření pro odhalování pornografických filmů a dalších materiálů vstupujících do Súdánu.
Ovšem na druhé straně toto opatření vzbuzuje obavu diplomatů, humanitárních organizací, obchodníků a novinářů, kteří se netají svými pochybnostmi o bezpečnost svých elektronických dat. Úřady totiž zjištěných informací z notebooků už několikrát použily úplně jinak než avizovaly: třeba k represím proti humanitárním organizacím, které upozorňovaly na rozsáhlá porušování lidských práv. Jednotlivci i organizace přitom byli obviněni právě na základě dat „vycucaných“ z notebooků…
Lidé mají v počítačích certifikáty, hesla, adresáře, seznamy schůzek, rodinná data… To vše může být zneužito. Nyní je třeba ve vězení americký novinář, který měl na notebooku elektronické mapy: to úřadům stačilo, aby jej obvinily ze špionáže.
Komentáře