Sun prozatím vzdal možnost platit za lepší zabezpečení MySQL

Nedávno Sun přišel s myšlenkou, že by k placeným funkcím mohla patřít rozšíření týkající se bezpečnosti, především zálohování databáze s podporou šifrování a komprese. Tyto nadstavby by přitom měly uzavřený kód, respektive by k němu měli přístup pouze platící zákazníci a dále by se nesměl šířit.Sun koupil společnost MySQL za miliardu dolarů na počátku letošního roku. Analytiky i uživatele zajímalo, jaký Sun zvolí v případě tohoto open source produktu obchodní model.
Představitelé Sunu rámcově prohlásili, že chtějí v rámci MySQL nabídnout placené funkce, respektive služby. Uživatelé tak budou mít na výběr, zda chtějí raději „šetřit čas a platit, nebo šetřit peníze a ztrácet čas na vývoj vlastního řešení“.
Nebylo ale jasné, co konkrétně placené funkce budou obnášet. Nedávno Sun přišel s myšlenkou, že by mohlo jít o určitá rozšíření týkající se bezpečnosti, především zálohování databáze s podporou šifrování a komprese. Tyto nadstavby by přitom měly uzavřený kód, respektive by k němu měli přístup pouze platící zákazníci a dále by se nesměl šířit. Plán Sunu ovšem mezi uživateli MySQL vyvolal nevoli.
Na poslední vývojářské konferenci JavaOne v San Franciscu proto představitelé Sunu oznámili, že od tohoto záměru ustupují. Obchodní model ovšem stále počítá s kombinací bezplatných a placených funkcí populární databáze, kterou používají například Google, Yahoo či Facebook. V současnosti ovšem nějakou z placených služeb Sunu má objednanou jen asi promile uživatelů. Ať tak či onak, Sun potřebuje, aby se tento podíl zvýšil, a funkce spojené s nadstandardním zabezpečením se k tomu zdají být jedny z nejvhodnějších.

Zdroj: Computerworld.com


Komentáře