Symantec: Index internetových hrozeb prudce rostl


Jak upozorňuje Symantec, bezplatný bezpečnostní nástroj Norton Cybercrime Index již téměř dva měsíce upozorňuje uživatele na nejnovější počítačové hrozby a podvody. Pro rychlý přehled o aktuální bezpečnostní situaci je uvedeno číslo Norton Cybercrime Index, které určuje denní úroveň hrozeb. Číslo vychází z algoritmu, který využívá data ze tří zdrojů. Primárním zdrojem je Symantec Global Intelligence Networ, kromě toho index vychází z analýz firmy ID Analytics a DataLossDB, což je výzkumný projekt Open Security Foundation, které poskytují údaje o zneužití cizí identity nebo ztrátě dat. 

A jaký byl stav počítačové trestné činnosti za uplynulé dva měsíce? Symantec uvádí, že až do 15. března se index pohyboval kolem čísla 60. Následně začalo docházet k nárůstu internetových hrozeb. Maximem byl 27. březen, kdy se index vyšplhal až na číslo 141.

Počítačoví zločinci zneužívali zmeětřesení v Japonsku. Kromě spamu Symantec již během prvních hodin po zemětřesení a tsunami zaznamenal více než 50 domén s názvy typu "tsunami Japonsko" nebo "Japonsko zemětřesení", které byly rezervovány, nabízeny ke koupi nebo propojeny s oficiálními stránkami informujícími o zemětřesení. 17. března indes klesl ze 75 na 70, což zapříčinilo odstavení botnetu Rustock. Rustock byl zodpovědný za téměř polovinu světového spamu, botnet ovládal síť více než milionu počítačů.

Stav indexu ovlivnilo i narušení dat. Internetové stránky Play.com byly prolomeny 22. března, posléze byl kompromitován i web MySQL. To vyústilo v nárůst indexu na 141 dne 27. března.Komentáře