Symantec: Kybernetický útok na Litvu byl veden z Ruska

Z politického hlediska má útok proti několika tisícům litevských webových stránek podobný charakter jako zhruba rok starý útok na Estonsko.Společnost Symantec se prostřednictvím svého country managera pro ČR Radka Smolíka vyjádřila k víkendovému koordinovanému kybernetickému útoku na několik tisíc litevských webových serverů, a to jak vládních institucí, tak i soukromých společností.

„Podle našich analýz, kterými disponujeme, se jedná s nejvyšší pravděpodobností o útok cíleně vedený z Ruska. To, že za útokem stojí ruští hackeři, potvrzuje i podvržený obsah plný komunistických a nacistických symbolů a nacionálních replik. Ostatně napjaté vztahy mezi Litevci a silnou ruskou menšinou žijící v Litvě tuto domněnku potvrzují."

Navenek deklarovanou příčinou zmíněných útoků je to, že litevským parlamentem prošel nový zákon (ze všech post-sovětských republik dosud nejpřísnější), který zakazuje a přísně trestá publikování komunistických a nacistických symbolů, jako jsou obrazy představitelů těchto režimů, emblémy, vlajky, odznaky a označení, ale také srp a kladivo nebo třeba svastika.

"Z politického hlediska má útok proti několika tisícům litevských webových stránek podobný charakter jako zhruba rok starý útok na Estonsko. Ten byl však svým rozsahem i dopadem mnohem citelnější. Značné dopady loňského útoku na estonský život byly zapříčiněny i velkým pokrokem v oblasti eGovernment, jehož Estonsko dosáhlo – a tím také podstatě větší závislostí na těchto službách."

Podle Smolíka celá situace ukazuje, že zranitelnost webových serverů je i v  internetově vyspělých zemích, ke kterým se pobaltské země nesporně dají počítat, velkým problémem.

Viz také:
Rok kybernetické války a špionáže
NATO zřídí v Estonsku centrum proti kybernetickým útokům


Komentáře