Systém Windows v roce 2005: méně zranitelností než Linux/Unix

Možná to zní neuvěřitelně (a najdou se bezpochyby i tací, kteří skutečně neuvěří), ale operační systém Windows musel řešit v roce 2005 méně zranitelností a bezpečnostních nedostatků než Linux/Unix. Alespoň to oznámila americká organizace CERT (Computer Emergency Readiness Team).Možná to zní neuvěřitelně (a najdou se bezpochyby i tací, kteří skutečně neuvěří), ale operační systém Windows musel řešit v roce 2005 méně zranitelností a bezpečnostních nedostatků než Linux/Unix. Alespoň to oznámila americká organizace CERT (Computer Emergency Readiness Team).
A svá tvrzení hned podložila čísly: v roce 2005 se Windows potýkaly s celkem 812ti problémy, kdežto platformy Linux/Unix jich musely řešit hned 2328! Ovšem varujeme před jednostrannou interpretací těchto dat, protože zpráva např. nerozlišuje mezi jednotlivými verzemi systémů (jen hlavních linuxových distribucí je přes 150 a ne každá chyba se týká všech!).
Dále tyto kvantitativní ukazatele nevypovídají zhola nic o tom, jak nebezpečné jednotlivé chyby skutečně byly. Hodnocení nebezpečnosti je velmi individuální záležitost, ale coby největší nebezpečí byla v roce 2005 označována chyba WMF (Windows MetaFile). Stejně tak je zapotřebí si uvědomit, že díky většímu rozšíření operačního systému se každá chyba ve Windows týká výrazně většího počtu uživatelů než zranitelnost v Linuxu.
Podtrženo, sečteno – ani jeden systém nebyl, není a nebude dokonalý, a je dobré s tím při vytváření bezpečnostních politik a plánů počítat


Komentáře