Systémy burzy Nasdaq byly loni možná hacknuty

Do počítačů provozovatele amerického akciového trhu Nasdaq (National Associaton of Securities Dealers Automated Quotations) loni zřejmě pronikli útočníci. Nepodařilo se jim ale asi narušit obchodování ani získat žádné citlivé informace jednotlivých účastníků trhu.


Shodou okolností útok zřejmě nebyl dokončen a podvodníci opět přístup k systému ztratili.

Informace o incidentu přinesl Wall Street Journal. Provozovatel, společnost OMX Group, údajně útok přiznala; kromě Nasdaqu provozuje také podobné elektronické obchodní systémy ve Skandinávii a Pobaltí. Kromě dotčené OMX záležitost samozřejmě šetří také americké vládní instituce.

Londýnské Times ve stejné době přinesly informaci, že před rokem došlo i k útokům na podobné aplikace, ale tentokrát s mnohem vážnějšími následky. V květnu roku 2010 náhle poklesl index Dow Jones o 1 000 bodů. V srpnu se pak podivně hnuly sem a tam akcie několika firem na Londýnské burze.

U obou incidentů se předpokládalo, že za nimi stála lidská chyba, nyní se však údajně znovu přešetřují. Není třeba dodávat, že na podobných turbulencích řada subjektů vydělala (a naopak).

 

Nasdaq na Wikipedia.cz

 

Podle tržní kapitalizace kótovaných společností je Nasdaq třetí největší burzou na světě.

 Komentáře