Telefónica O2 má nové řešení pro zabezpečení transakcí přes SIM kartu

Telefónica O2 představila řešení pro bezpečné elektronické transakce, které umožní jednoznačné ověření uživatele pomocí jeho mobilního telefonu. Služba pod názvem O2 Enterprise Security je určena pro firemní zákazníky, kteří pomocí ní mohou zabezpečit své produkty pro koncové uživatele


Celé řešení je založeno na použití SIM karet, které obsahují aplikaci E-služby chráněnou heslem. Platformu O2 Enterprise Security společnost Telefónica O2 ji doposud využívala pouze pro interní potřeby, nyní nabízí tuto službu také třetím stranám.

"Naše společnost vyvinula řešení, které umožní jednoznačně ověřovat identitu zákazníků pouze pomocí jejich SIM karty a znalosti BPIN kódu," uvádí Michal Táborský, ředitel pro rozvoj produktů společnosti Telefónica O2. "Potenciál využití této funkce je obrovský. Službu mohou použít například banky k ověřování transakcí, poskytovatelé služeb na identifikaci klientů nebo lze pomocí ní zabezpečit přístup k citlivým údajům či implementovat systém mikroplateb. Pro korporátní klientelu se nabízí využití pro přihlašování do firemní VPN."

Služba umožňuje uživateli generovat a zobrazovat na displeji telefonu unikátní jednorázové kódy pro internet banking - pro přihlášení do portálu a pro potvrzování elektronických transakcí. Kódy jsou generovány samotnou SIM kartou a uživatel tudíž není závislý na pokrytí GSM signálem. Pro poskytovatele služeb je podle Telefoniky výhodou nákladová úspora v podobě náhrady potvrzovacích SMS. Další možností je implementace mikroplateb pomocí mobilního telefonu či identifikace při volání na call centrum ze zabezpečené zóny. Operátor tak nemusí dále ověřovat totožnost uživatele - volání je autorizováno v CRM systému.

Uživateli stačí znát BPIN (sdílené heslo pro GSM banking a tuto novou službu), který dostává zákazník společně s PIN ke své SIM kartě. Tento kód si uživatel může kdykoliv sám změnit. K funkcionalitě O2 Enterprise Security uživatel přistupuje přes ikonu " O2 SIM" v menu svého mobilního telefonu. Po zadání BPINu vstupuje do zabezpečené zóny, ve které je seznam aktivovaných služeb.

Součástí aplikace je také PIN manažer, který je k dispozici zdarma všem zákazníkům. PIN manažer umožňuje bezpečné ukládání citlivých informací jako například PIN k platebním kartám, statická hesla, čísla účtů apod. Na jedné SIM kartě je možnost aktivovat až 20 nezávislých poskytovatelů různých služeb.

Funkci bezpečné zóny obsahují všechny SIM karty, které O2 vydává od roku 2008. Pokud ji zákazník nemá, může si ji na značkové prodejně vyměnit za novou verzi. Řešení mohou využít i zákazníci ostatních operátorů, kteří SIM kartu od O2 mohou používat v USB čtečce vložené do počítače.Komentáře