Tor zlepšuje zabezpečení, dokáže odhalit špehovací kód

Společnost již tři roky vylepšuje své schopnosti při odhalování podvodného softwaru.

Tor zlepšuje zabezpečení, dokáže odhalit špehovací kód


Projekt Tor zdokonalil svůj software na takovou úroveň, že dokáže rychle detekovat, zda se s konkrétní sítí nějak manipulovalo pro sledovací účely, napsal v pondělí jeden z hlavních developerů projektu.

Panují obavy, že by Tor mohl být buď rozvrácen, či omezen soudními příkazy, což by mohlo přimět projekt předat citlivé informace vládním společnostem; tedy podobný případ, jako je současný spor Apple vs. soud Spojených států.

Vývojáři Toru tedy nyní vytváří systém takovým způsobem, aby vícero lidí mohlo zkontrolovat, zda kód nebyl pozměněn a který „eliminuje jednotlivá selhání,“ napsal také v pondělí Mike Perry, hlavní vývojář prohlížeče Tor Browser.

Během několika posledních let se Tor soustředil na to umožnit uživatelům přístup k jejich zdrojovému kódu, který si následně mohou pozměnit a vytvořit tak vlastní buildy Toru, jež se dají následně ověřit veřejnými šifrovacími klíči organizace a jinými kopiemi aplikace.

„I kdyby vláda nebo zločinci získali naše šifrovací klíče, naše sítě a její uživatelé by zvládli rychle odhalit tuto skutečnost a nahlásit ji jako bezpečnostní hrozbu,“ pokračuje Perry. „Z technického pohledu, naše revize a proces vývoje zdrojového kódu způsobují, že pravděpodobnost odhalení takového škodlivého kódu by byla vysoká, a náprava rychlá.“

Minimálně dva šifrovací klíče by byly potřeba, aby upravená verze Tor Browseru alespoň zpočátku překonala bezpečnostní opatření: SSL/TSL klíč, který zabezpečuje spojení mezi uživatelem a Torem, a klíč užívaný jako podpis softwarových aktualizací.

„Právě teď jsou potřeba dva klíče, a tyto klíče ani nemají k dispozici ti samí lidé,“ píše Perry v Q&A na konci svého příspěvku. „Také jsou oba zabezpečeny různým způsobem.“

I kdyby útočník klíče získal, teoreticky by uživatelé byli schopni prozkoumat hash sofwaru a tak přijít na to, zda nebyl škodlivě upraven.

Apple zatím bojuje s příkazem federálního soudu, aby vytvořil speciální verzi iOS 9, která by odstranila bezpečnostní opatření na iPhonu 5c, používaný Syedem Rizwanem Farookem, strůjcem masakru v San Bernardinu.

Naplnění rozsudku se obává mnoho technologických společností, neboť by vládě poskytl snadný způsob, jak podkopat šifrovací systém jejich produktů.

Americký úřad spravedlnosti v pondělí uvedl, že pátrá po jiných možnostech, jak se dostat to iPhonu Farooka. V tom případě by pomoc Applu stát nepotřeboval.

Perry dále napsal, že společnost Tor Project „stojí za Applem a jeho rozhodnutím bránit šifrování a odporovat tlaku vlády. Nikdy nevytvoříme zadní vrátka pro náš software.“

Tor, zkratka pro The Onion Router („cibulový router“) je síť, která poskytuje anonymní přístup k internetu pomocí upraveného prohlížeče Firefox. Projekt započala Laboratoř pro námořní výzkum ve Spojených státech, ale teď ji řídí nezisková organizace Tor Project.

Prohlížení webu je šifrováno a zajišťováno skrze různé proxy servery, což výrazně stěžuje možnost zjistit skutečnou IP adresu počítače. Tor je životně důležitá aplikace pro aktivisty a disidenty, neboť poskytuje silnou vrstvu soukromí a anonymity.

Některé z funkcí Toru však využili též kriminální živly, především kyberzločinci. To vyvolalo zájem u bezpečnostních agentur po celém světě. Tisíce webů běží skrytě na systému Toru a mají speciální „.onion“ URL; dá se tak na ně připojit pouze skrze upravený prohlížeč.

The Silk Road, „hedvábná stezka,“ byl undegroundový, částečně ilegální trh, zavřený FBI v říjnu 2013. Šlo o jednu z nejznámějších služeb, využívajících pro svou činnost právě Tor.

Úvodní foto: © adimas - Fotolia.com


Komentáře