TrustPort varuje před Facebookem


Společnost TrustPort vydala zprávu, podle níž v poslední době dochází na Facebooku k masovému nárůstu podvodných skupin a sociálního inženýrství. Popularita těchto podvodných skupin spočívá hlavně v jejich názvu, slibujícím každému, kdo se je skupině přidá, nějakou zajímavou novou funkci.

Příkladem takového podvodu je Stalker Catcher, rozšířený na Facebooku v mnoha variantách. Uživatelé jsou lákáni do skupiny pod záminkou, že uvidí přesně, kdo a kdy si prohlíží jejich osobní profil. Uposlechnutí instrukcí pro údajnou aktivaci funkce nevedou k ničemu jinému než rozeslání pozvánky do skupiny všem kontaktům oběti podvodu. Facebook s ohledem na ochranu soukromí neumožňuje sledovat, kdo si prohlíží které osobní profily, ani jako standardní funkci, ani jako možnou funkci doplňkových aplikací.

Počet uživatelů, kteří se dobrovolně přidají do podvodné skupiny a pošlou pozvánku všem svým kontaktům, je podle společnosti TrustPort přitom překvapivě vysoký. Díky této neopatrnosti získávají osoby, které za podvody stojí, snadným způsobem obsáhlé databáze kontaktů. Tyto databáze mohou později koupit jiné složky kybernetického zločinu, a použít je pro rozesílání spamu nebo další phishingové podvody. Některé podvodné skupiny výslovně vyzývají uživatele, aby si instaloval určitou aplikaci, což je ještě nebezpečnější.

Obecně: uživatelé by neměli věřit slibům obsaženým v názvu skupiny.Komentáře