Účet na Twitteru za 1 000 dolarů?

Dmitry Bestuzhev, výzkumník společnosti Kaspersky Lab, uvedl, že cena kompromitovaných uživatelských účtů na černém trhu roste. Například přístupové údaje k účtu na Gmailu se podle něj na ruských hackerských fórech nabízejí za 2 500 rublů (82 dolarů), účty ke službě RapiShare za 5 dolarů na měsíc.


Účet na Facebooku stojí podle toho, kolik má dotyčný přátel; Bestuzhev dokonce zaznamenal, že jeden účet na Twitteru s 320 následníky byl prodán za stěží uvěřitelných 1 000 dolarů. Pro srovnání, třeba účty do Microsoft Network mají naopak cenu jen přes 1 dolar. Cena ovšem údajně závisí nejen na tom, jak rozsáhlá síť kontaktů kompromitovaný účet obsahuje, ale třeba i na konkrétním jménu.

Pro další podvodníky představují kompromitované účty v sociálních sítích ideální způsob, jak šířit spam, pokoušet se o phishing nebo se rovnou do počítačů přátel vlastníka kompromitovaného účtu pokusit nasadit malware. Přístupová práva tak z role nejprodávanější komodity na podzemním trhu vytlačují třeba údaje o platebních kartách.

Pokud se útočníkovi podaří zcela kompromitovat počítač a získat hesla do všech služeb, které jeho majitel používá, může tak z jediného PC vytěžit přeprodejem až 1 000 dolarů.

V roce 2009 společnost Kaspersky Lab údajně zaznamenala 70 000 programů specializujících se právě na krádeže přístupových údajů. To je více dvojnásobný nárůst oproti roku 2008. Pro srovnání, programů specializujících se pouze na krádeže hesel k on-line bankovnictví bylo loni zachyceno asi 20 000.

Bestuzhev říká, že nejvíce trojských koní kradoucích hesla je čínského původu (63 %), na druhém místě je Rusko s 12 %.

 Komentáře