Ukradené notebooky FBI: stav tristní, ale lepší se

Za poslední čtyř roky bylo ukradeno nebo ztraceno 160 notebooků patřících americké FBI.Za poslední čtyř roky bylo ukradeno nebo ztraceno 160 notebooků patřících americké FBI.

Deset z nich přitom obsahovalo vysoce citlivé údaje, jeden pak osobní informace o pracovnících FBI. Taková je – rozhodně neradostná – zpráva o ztrátách hardwaru americkým Federálním úřadem pro vyšetřování.

Jak se přitom na číslo „160“ dívat? Samozřejmě, že každý ukradený nebo ztracený notebook představuje v případě FBI nemalý problém. Na druhé straně jde ale o výrazné zlepšení oproti předchozí zprávě, která byla vydána v roce 2002 a která hovořila o 317zmizelých noteboocích za posledních 28 měsíců (z nich 57 možná obsahovalo citlivé informace, ale FBI si není jistá, protože pohyb dat nesledovala jako dnes – zato ví přesně, že sedm notebooků bylo přímo zapojeno do boje s terorismem).

Dalo by se tedy říci, že v období bezprostředně předcházejícím roku 2002 se notebooky ztrácely tempem jedenácti kusů měsíčně, dnes toto číslo pokleslo na kusy čtyři. Tedy téměř trojnásobně.

FBI ale odmítla prozradit, jak je na tom se šifrováním dat, které představuje v podstatě jedinou ochranu informací uložených na přenosných počítačích. Pouze přislíbila, že situace ohledně evidence citlivých dat a jejich šifrování se do budoucna zlepší – čímž naznačila, že dnešní stav je opravdu neuspokojivý.


Komentáře