Ukradli vám data? Víme, co dál

Způsobů, jak zabránit úniku citlivých informací, běžní uživatelé příliš nemají. Je toho však dost, co se dá udělat proti jejich zneužití.

Ukradli vám data? Víme, co dál


Bez ohledu na posilující zabezpečení nejrůznějších serverů a služeb, k únikům dat docházelo, dochází a docházet bude. Ovšem jakkoliv rozsáhlé a citlivé mohou být, není kvůli nim třeba propadat naprosté panice. Máme pro vás pár užitečných kroků, které můžete podniknout, abyste po úniku dat minimalizovali riziko jejich zneužití.

Krok 1: Stanovte škodu

V prvé řadě je třeba uvědomit si, jakých dat se piráti zmocnili. Pokud dejme tomu jen uživatelského jména a hesla, není nutné rovnou volat do banky. O podrobnostech úniku by měly informovat zpravodajské články či přímo zprávy napadeného serveru.

Krok 2: Určete, zda mohou být data zneužita

Ke zcizování dat dochází prakticky neustále, často jsou však pro počítačové piráty nepoužitelná, jelikož jsou nějakým způsobem chráněná či šifrovaná. I v případě, že společnost spravující data využívá šifrování, vás může při jejich zcizení vyzvat například ke změně hesla. Pro jistotu.

Krok 3: Změňte heslo

Jestliže už heslo potřebujete změnit, nečekejte a udělejte to, co nejdřív. Pokud jedno heslo používáte na více stránkách, změňte jej i tam. A obecně: nepoužívejte jedno heslo pro více účtů. Únik dat z jednoho účtu může snadno vést ke zneužití účtu jiného.

Krok 3a: Začněte pracovat se správcem hesel

Správci hesel jsou vhodní ke generování bezpečných hesel a jejich ukládání pro každý váš účet. Hesla chrání šifrováním a umožňují k nim přistupovat ze všech vašich zařízení.

Krok 3b: Začněte pracovat s dvoufázovým ověřením

Hesla už dnes nedostačují, proto, kde to je možné, využívejte dvoufázové ověření. V takovém případě weby vyžadují po zadání hesla ještě zadání sekundárního kódu. I když je fakt, že krom hackerů může dvoufázové zabezpečení komplikovat život i vám samotným, jelikož je zpravidla třeba kódy po určité době obměňovat. Nejpohodlnější je proto dvoufázové ověření používat prostřednictvím aplikace či zařízení, které kódy generují. Dvoufázové ověření prostřednictvím SMS, vzhledem k jejich snadné napadnutelnosti, příliš nedoporučujeme.

Krok 3c: Vytvořte si e-mail pro obnovu hesla

Mnohé weby nabízejí nastavení e-mailové adresy pro obnovu hesla, jiné, než je ta, ke které je přidružený váš účet. Je praktické mít pro tyto potřeby vyhrazenou speciální e-mailovou adresu nespojenou s vaší online identitou. Pokud vám totiž weby zapomenutá hesla posílají na vaši „hlavní“ adresu, mohou se hackeři po jejím napadení snáz dostat k ostatním vašim účtům.

Krok 4: Kontaktujte vydavatele vaší platební karty

Jestliže se hackeři dostali k číslu vaší platební karty, je třeba co nejdřív kontaktovat jejího vydavatele, tedy zpravidla banku. Pokud se jedná o větší únik dat, banka o něm už nejspíš bude vědět, přesto nebude na škodu dát o sobě vědět. Společnost v takovém případě kartu obvykle zruší a vystaví vám novou.

Krok 5: Zvažte využití virtuálních platebních karet

Možnost, jak snížit riziko zneužití skutečné platební karty, představují karty virtuální s nastavením nejrůznějších limitů. Služby jako třeba Privacy.com dokonce zprostředkovávají jakési „VPN pro platební karty“, kdy pro každý nákup dokážou generovat unikátní číslo platební karty.

Ale hlavně, nepanikařte, buďte v klidu. Únik dat je dnes tak běžnou záležitostí, že není ani tak otázkou, jestli postihne i vás, ale spíš kdy se tak stane. Budete-li však alespoň trošku proaktivní, není nutné, aby vás z něj rovnou rozbolela hlava!

Úvodní foto: Fotolia © leowolfert


Komentáře