Úniky dat způsobily poprvé více škod než fyzické krádeže

Průzkum britské poradenské společnosti Kroll ukázal, že v letošním roce firmy poprvé reportují větší rozsah škod způsobených elektronicky než klasickými krádežemi.


Konkrétní čísla samozřejmě závisejí na zvolené metodice průzkumu, trend je ale jasný. V předchozích dvou letech měla elektronicky uniklá data podle obětí mnohem menší cenu než fyzicky ukradené zboží a hotovost. Největší podíl mají elektronicky páchané škody v bankovním sektoru a dalších finančních službách, IT firmách, médiích a telekomunikačních společnostech.

Zloději byli především vlastní zaměstnanci, a to z různých pozic, z těch juniorských i z top managementu. Krádeže informací se nejčastěji realizovaly pomocí USB disků. Zajímavé je, že firmám v Latinské Americe podle průzkumu kradli data nejvíce nikoliv zaměstnanci, ale zákazníci.

Na miliardu dolarů tržeb údajně připadají v průměru ztráty 1,7 milionů dolarů v důsledku krádeží; loni to bylo 1,4 milionů. Bezpečnost dat a zboží je uváděna jako hlavní důvod, proč firmy nechtějí vstupovat na trh v Číně, Latinské Americe a v Africe. Nějaká forma podvodu spojená s krádeží duševního vlastnictví údajně postihla až 98 % respondentů průzkumu z Číny, pro Kolumbii je toto číslo 94 % a pro Brazílii 90 %.

 

Zdroj: EWeek

 Komentáře