USA financují vývoj „převratné“ kryptoanalýzy

Podle informací o špionážním rozpočtu USA, které pronikly na veřejnost, by měl kryptologický program v letošním roce získat 11 miliard dolarů, tedy více než pětinu z celkové částky.

USA financují vývoj „převratné“ kryptoanalýzy


Část z těchto peněz je určena na hledání slabin v šifrovacích systémech, které by umožnily neoprávněný průnik do šifrované komunikace. Nejedná se přitom pouze o internet, ale i o mobilní sítě a další druhy komunikace. Alespoň podle jednoho z dokumentů, které tisku poskytl Edward Snowden.

Oním dokumentem je návrh rozpočtu na fiskální rok 2013 pro Národní výzvědný program, do kterého je zapojeno 16 státních organizací s celkem 107 000 zaměstnanci. Celý dokument má podle deníku Washington Post, který jej má k dispozici, 178 stran. Z nich deník otiskl 17 a doplnil je o prohlášení ředitele americké národní výzvědné služby Jamese Clappera.

Clapper ve svém prohlášení zmiňuje primární oblasti, do kterých mají být směřovány investice. Jednou z nich je Signální špionáž (SIGINT), o které napsal: „Posilujeme naši podporu tajným možnostem SIGINT shromažďovat údaje o vysoce důležitých cílech včetně vedoucích zahraničních cílů. Také jsme se investovali do průkopnických kryptoanalytických funkcí, které dokáží prolomit nepřátelské šifrování a využití internetového provozu.“

Kryptoanalýza je věda zabývající se analýzou šifrovacích systémů a hledáním jejich slabých míst, která mohou umožnit získání obsahu šifrované zprávy bez znalosti šifrovacího klíče. Podle již zveřejněných dokumentů, které poskytl Snowden, shromažďuje NSA hromadně internetovou komunikaci ve spolupráci s americkými komunikačními a technologickými firmami. Americké společnosti provozující páteřní komunikační sítě a infrastrukturu internetu získávají od státu každoročně miliony dolarů za to, že NSA tento sběr dat umožňují, a to jak v optických vedeních, tak v běžné síťové infrastruktuře.

Podle nově zveřejněného dokumentu se tak děje v rámci projektu „Přístup ke korporátním partnerům“, který by měl ve fiskálním roce 2013 přijít americké daňové poplatníky na 278 milionů dolarů. Zkrátka nepřijdou ani někteří zahraniční „partneři“ amerických špionů, kteří se v úhrnu mohou těšit na 56,6 milionu dolarů.

I když z dokumentu není jasné, nakolik kryptoanalytici v amerických službách ve svém výzkumu pokročili, alespoň to potvrzuje domněnky, že kryptologie a kryptoanalýza patří mezi nejdůležitější obory při špehování síťové komunikace.

Oněch 11 miliard dolarů určených na Konsolidovaný kryptologický program (CCP), je druhým nejštědřeji dotovaným projektem, hned za náklady na CIA, které letos činí bezmála 15 miliard dolarů.

Úvodní foto: © Antonio Gravante - Fotolia.com


Komentáře