Útočníci se dostali do e-mailu Sarah Palinové na Yahoo

Experti v této souvislosti varují, že veřejně činné osoby by neměly používat účty na webových mailech. Sarah Palinová navíc prostřednictvím tohoto účtu měla řešit i věci, které souvisely s její funkcí guvernérky.Útočníci tvrdí, že se dostali do soukromého e-mailu na Yahoo americké viceprezidentské kandidátky Sarah Palinové.

Skupina útočníků je podle všeho totožná s tou, která letos na počátku roku napadla servery scientologů, aby tak dotyční „protestovali proti brainwashingu této organizace“. To, že se jim podařilo nabourat se do účtu gov.palin@yahoo.com (Palinová je v současnosti aljašskou guvernérkou), oznámili na serveru Wikileaks (stránka, na níž se odkazuje americký Computerworld, je však v tomto okamžiku nedostupná). Jako doklad svého „úspěchu“ zde zveřejnili adresář Palinové a soukromé rodinné fotografie z jejích e-mailů. Některé ze screenshotů mají ale mít i politický obsah. Americký Computerworld uvádí i odkazy, i ty jsou však ve chvíli psaní tohoto textu nedostupné.

Experti v této souvislosti varují, že veřejně činné osoby by neměly používat účty na webových mailech. Sarah Palinová navíc prostřednictvím tohoto účtu měla řešit i věci, které souvisely s její funkcí guvernérky. Kritici tvrdí, že toto může být chápáno jako způsob, jak věci řešit neoficiálními kanály, které nejsou pod veřejnou kontrolou. Navíc se reprezentanti státní správy takto vystavují bezpečnostním rizikům, za která jsou pak odpovědní jen a jen sami. Byznys i politika veřejně činných osob má fungovat prostřednictvím oficiálních e-mailových adres – proto se zřizují. Nicméně žádné skutečně kompromitující e-maily objeveny nebyly.

Zdroj: Computerworld.com

Poznámky:
Článek na americkém Computerworldu se ovšem trochu tváří, jako kdyby krok útočníků byl téměř veřejným zájmem. K tomu otázky:
- mají veřejně činné osoby přestat používat soukromé e-mailové účty?
- oč je nabourání do účtu na freemailu méně kriminálním činem, než kdyby útočníci takto pronikli do „oficiálního“ účtu?
- i ústavní představitelé přece řeší řadu věcí přes různá neformální jednání; mají snad politici komunikovat pouze přes oficiální e-mailové účty? (ne všechno je přece součástí agendy související s jejich stávajícími „státními“ funkcemi)
- to samozřejmě nevypovídá nic o tom, že soukromým účtem vrcholných politiků může být jistě i něco jiného než webový e-mail

Viz také
Elektronické hlasovací stroje pro americké prezidentské volby nemusejí být bezpečné
Namísto videa s Hillary Clintonovou se stáhne trojský kůň
Cíle hackerů pro rok 2008 - prezidentské volby v USA a olympiáda v Pekingu


Komentáře