Útočník dokázal na dálku znehybnit automobily

Sci-fi filmy s oblibou používají motiv, kdy se nějaké zařízení přestane svého uživatele poslouchat, protože s ním něco na dálku provedou hackeři. Znehybnění automobilu prostřednictvím útoku na IT systémy působí opravdu hororově, nicméně realita je zatím přece jen mírnější.


Útočník v texaském Austinu nezískal kontrolu nad jedoucími vozy, ale dokázal jim zabránit vyjet. Naboural (spíše v uvozovkách, viz dále) totiž systém, jenž slouží ke znehybnění vozidel řidičů, kteří neodvádí splátky za automobil. Jednalo se o automobily prodané jedinou firmou a problém postihl asi 100 vozů. Systém konkrétně vyřadil z činnosti startér vozu. Samotné „znehybňující“ zařízení v automobilu je propojeno se systémem GPS, což umožňuje ovládat automobil na dálku. A tento systém pak šel zpravovat i přes webové rozhraní.

Policie zatkla Omara Ramos-Lopeze, bývalého zaměstnance firmy, která tento systém provozuje. Útočník se chtěl prostě pomstít bývalému zaměstnavateli. Útok nebyl sni trochu sofistikovaný. Ramos-Lopez podle všeho použil pro přístup heslo někdejšího kolegy nebo své vlastní heslo, které mu zapomněli deaktivovat.

 

Zdroj: Wired

 Komentáře