Útoky DDoS ve Švédsku mimo zákon

Od prvního června 2007 jsou ve Švédsku postaveny mimo zákon útoky DoS a DDoS (Denial of Service a Distributed DoS). Tato severská země tak rozšířila svoje portfolio již existujících protihackerských zákonů.Od prvního června 2007 jsou ve Švédsku postaveny mimo zákon útoky DoS a DDoS (Denial of Service a Distributed DoS). Tato severská země tak rozšířila svoje portfolio již existujících protihackerských zákonů.

Podstata útoků DoS je naprosto jednoduchá. Namísto přímého útoku proti cíli jej agresor jinak. Nejčastěji obsadí (přivlastní si) nějaké zdroje, které je nesmírně obtížné chránit: důvodem je jejich podstata. Třeba komunikační linky slouží ke komunikaci, nejsou na nich žádné zranitelné prvky nebo jakékoliv překonfigurovatelné objekty. Útočník pak zneužívá toho faktu, že kapacita komunikačních linek není neomezená. Tím, že je obsadí, stává se pánem situace. V reálném světě je to obdoba blokády silnic nebo snaha vyhladovět obklíčený středověký hrad. Útoky DoS zkrátka nepronikají perimetrem, ale pouze brání v přístupu/využívání nějakého systému.

Hackerům využívajícím tuto techniku pro příště hrozí až dva roky vězení. Současný zákon je odpovědí švédské administrativy za loňský útok proti vládním a policejním webům, který následoval po uzavření bittorrentové stránky The Pirate Bay. Nový zákon zakazuje všechny útoky DoS/DDoS – ať prováděné manuálně nebo automaticky. Trestné je přitom pouhé spolupodílení se na nich (např. objednání, umožnění či jiná podpora).


Komentáře