V Evropě vzniká internetová obdoba Interpolu

Stále stoupající ztráty vzniklé následkem kybernetických ataků přiměla Evropskou unii zřídit speciální úřad. Bude součástí Europolu.

V Evropě vzniká internetová obdoba Interpolu


„Narůstající kybernetická kriminalita nedává spát ani Evropské komisi, která na konci března navrhla zřízení Evropského centra pro boj proti kriminalitě, tzv. EC3, „tvrdí Jiří Průša ze společnosti CZ.NIC.

V rámci odůvodnění nové instituce stojí za povšimnutí především vyjádření celosvětové ztráty ve výši 388 miliard dolarů, díky čemuž je kyberkriminalita výnosnější než obchod s marihuanou, kokainem a heroinem dohromady.

„Úkolem nového centra by mělo být především shromažďovat informace o kyberkriminalitě, podporovat členské státy či vystupovat jménem vyšetřovatelů z celé Evropy, kteří se touto formou trestné činnosti zabývají. V hledáčku pozornosti této instituce by pak měly být trestné činy, jako jsou podvody na internetu páchané organizovanými skupinami, pohlavní vykořišťování dětí či útoky proti kritické informační infrastruktuře,“ píše ve svém blogu Průša.

Podle plánu EK by mělo být centrum zřízeno již v průběhu příštího roku a v plném provozu by mělo být o rok později, tedy od roku 2014. Do té doby však návrh čeká projednávání Radou EU i Evropským parlamentem.

„Budeme tedy moci sledovat, co se z na první pohled „nevinných formulací“ typu „podpora vazeb na skupiny CERT“ či „spuštění internetové aplikace pro hlášení případů kybernetické kriminality a napojení ohlašovacích kanálů pocházejících od různých aktérů včetně podniků“ vyklube,“ dodává Průša.

Zajímavé bude jistě i nastavení kompetencí ve vztahu k Evropské agentuře pro bezpečnost sítí a informací (ENISA), jejíž stávající mandát vyprší 13. září 2013 a při projednávání nového mandátu na půdě Rady i Evropského parlamentu zaznívají hlasy, které by ENISA rády přiřkly rovněž pravomoci v oblasti kybernetické kriminality.

Úvodní foto: Aamon - Fotolia.com


Komentáře