Vědci umějí odhalit autory anonymních e-mailů

To, že posíláte e-maily anonymně, ještě neznamená, že nelze zjistit, kdo skutečně jste.


Novou techniku vyvinutou vědci z univerzity Concordia v kanadském Québecu je možné využít pro zjištění pravé totožnosti odesílatelů anonymních e-mailů. Řešení spočívá v podrobné analýze celého obsahu anonymní zprávy, kdy je odfiltrován nepůvodní text, který by mohl zkreslit následný rozbor autorova psaného projevu.

„V posledních letech jsme mohli být svědky rostoucího počtu útoků vedených prostřednictvím anonymních e-mailů,“ uvedl ve svém prohlášení Benjamin Fung, jeden z autorů výzkumu a profesor na Fakultě informačních technologií. Tyto e-maily jsou prý navíc často zneužívány k posílání výhružek nebo distribuci dětské pornografie. Samozřejmě existuje nemalé procento uživatelů, kteří mají k používání anonymních e-mailů legitimní důvody a které by mohla nová technika poškodit. Škodlivých zpráv je ovšem více.

Vědci svou techniku testovali na vzorku více než 200 tisíc anonymních zpráv. Identitu odesílatele se jim podařilo zjistit v 80 až 90 procentech všech případů. Očekávají, že technika najde své uplatnění hlavně při soudních sporech, kde by mohla pomoci k usvědčení pachatele. Samotná IP adresa totiž často nestačí.Komentáře