Velký rok „nigerijských podvodů“

Holandská společnost UltraScan zveřejnila výsledky své studie popisující vývoj v oblasti „nigerijských podvodů“, tedy takových, kdy naivní oběť pošle nějaké peníze nebo prozradí přístupové informace ke svému účtu či kartě v naději, že na základě slibované transakce získá větší částku.


UltraScan odhaduje, že oběti ztratily tímto způsobem v loňském roce 9,3 miliard dolarů. Za rok 2008 to údajně bylo 6,3 miliard dolarů, tedy meziroční nárůst o téměř polovinu. UltraScan svá čísla získal na základě dat sesbíraných v 152 zemích. Mělo jít o dosud vůbec nejhorší rok. Příčinou tohoto vývoje má být hlavně fakt, že až dosud se organizované gangy provozující tyto podvody soustředily především na USA a západní Evropu, teď jsou ale stále aktivnější také v Indii, Číně, Indonésii, Malajsii a v Thajsku (nejvíce škod utrpěli loni lidé v USA, Velké Británii a na třetím místě je Čína). Přitom takto sesbíraná čísla mohou odrážet pouze incidenty, o nichž oběti informovaly policii, skutečné ztráty jsou tedy ještě podstatně vyšší.

Celá řada těchto skupin pochází opravdu z Nigérie, příslušné e-maily ale často rozesílají i jejich „partneři“ v cílové zemi. Tato kriminalita je spojená s dalšími podvodnými aktivitami, pochopitelně především praním špinavých peněz, ale i výrobou falešných bankovek nebo cenných papírů.

 Komentáře