Velmi zdatný obránce

NOD32 verze 2.5 - bojovník proti škodlivému kóduDnes tvoří počítačové viry v celosvětové síti internet pouhé procento z široké škály kombinovaných hrozeb, útočících na data uživatelů. V žebříčku četností všech útoků momentálně vede spyware. Podle výsledků prosincového šetření analytické firmy IDC je 67 procent počítačů infikováno právě pomocí spywaru. Ten nemusí být nezbytně škodlivý, ale mnoho společností jej identifikuje jako největší hrozbu neautorizovaného proniknutí do počítačové sítě, jelikož často překonává i nástrahy ve formě firemního firewallu.

Co je to spyware?
Spyware je program, využívající internet k odesílání dat z počítače bez vědomí jeho uživatele. Přítomnost spywaru může zapříčinit mnohá úskalí, vedoucí ke ztrátě citlivých údajů a snížení úrovně bezpečnosti. Spyware může bez vědomí uživatele zajistit stahování a instalaci dalšího škodlivého softwaru jako backdoory, trojské koně, počítačové viry nebo vykrádače hesel. Další podstatnou nepříjemností pak může být změna chování vašeho prohlížeče Internet Explorer, který se zpomalí, odkazuje na jiné stránky než jaké požadujete, změní startovací stránku nebo oblíbené položky atd. Nejdražší variantou pak může být navázání modemového spojení přes draze zpoplatňované telefonní linky (tzv. žluté linky). Tuto činnost provádí speciální program, kterému se obecně říká dialer.

Pozor na adware
Obvykle jde o produkt, obtěžující při práci reklamou. Typickým příznakem jsou "vyskakující" pop-up okna během surfování, společně s vnucováním stránek (např. výchozí stránka Internet Exploreru), o které nemá uživatel zájem.
Účinná řešení
Na trhu je k dispozici mnoho speciálního freewaru či sharewaru jako Spybot nebo AdAware. Dále jsou k dispozici řešení připojená k antivirovým programům, bez nichž již dnes není myslitelné připojit se k internetu. Jedním ze světově známých řešení je produkt NOD32 ve verzi 2.5, která obsahuje rozšířenou ochranu proti spywaru, adwaru, phishingu a riskwaru (držitel certifikace Checkmark pro anti-spyware).

NOD32 verze 2.5
Kromě již zmíněných schopností detekce virů, adwaru, spywaru, riskwaru a dalšího škodlivého kódu nabízí NOD32 unikátní rozšířenou heuristickou analýzu ThreatSense, umožňující ochranu před novými a dosud neznámými hrozbami. Nová verze disponuje revolučním systémem včasného varování ThreatSense.Net, který monitoruje globální epidemie škodlivého kódu. Technologie ThreatSense je integrována do skenovacího nástroje NOD32. Stávající uživatelé mohou zdarma přejít na verzi 2.5 bez nutnosti reinstalace produktu. Na antivirovém systému NOD32 byly vždy zajímavé nízké hardwarové nároky. Pro uživatele se starším a méně výkonným hardwarem upozorňujeme na jeden důležitý fakt: NOD32 v2.5 požaduje méně než 20 MB paměti.
Nové vlastnosti
• Detekce spywaru, adwaru, riskwaru, atd.
• Systém včasného varování ThreatSense.Net.
• Manažer licenčních klíčů.
• Automatická kontrola souborů zaváděných
při startu PC.
• Kontrola alternativních datových proudů
(ADS) pod souborovým systémem NTFS.
• Vylepšená generická detekce ve spojení
s rozšířenou heuristickou analýzou.
• Vylepšená podpora pro rozbalování SFX
archivů.
• Rozšířená implementace heuristické analýzy
do modulu AMON.
• Navýšení rychlosti testování souborů
modulem AMON.
• Modul EMON (kontrola e-mailu)
kompatibilní se všemi verzemi MS Outlook.

ThreatSense.Net - revoluční systém včasného varování
Systém včasného varování je systém, který aktivně zapojí uživatelský počítač do boje proti infiltracím. Jeho princip spočívá v rychlém anonymním zasílání nově nalezených infiltrací na analýzu v laboratořích společnosti ESET. Uživatel tak může zcela dobrovolně umožnit promptní reakci na virové hrozby a přispěje k ochraně miliónů počítačů po celém světě včetně svého PC či sítě.
Účast v tomto systému je zcela dobrovolná. Při instalaci a kdykoli později je možné v nastavení možnost "Systém včasného varování" aktivovat nebo deaktivovat. V případě, že se uživatel rozhodne jej vypnout, nepřijde o žádnou funkci programu a nadále bude mít k dispozici nejvyšší možnou ochranu, kterou společnost ESET nabízí.
Podle předvolených nastavení se NOD32 zeptá, zda si uživatel přeje odeslat podezřelý soubor na podrobnou analýzu do laboratoře společnosti ESET. Pokud se infiltrace objeví v souborech s určitými příponami, jako například DOC a XLS, jejich obsah se neodesílá nikdy. Uživatel může definovat i další typy souborů, které rovněž nebudou odesílány.

NOD32 verze 2.5
+ mimořádně rychlý skener
+ detekce spywaru, adwaru...
+ variabilita nastavení

K recenzi poskytla firma:
Eset, www.eset.cz
Cena: 1 500 Kč (bez DPH) na 1 rok


Komentáře