Víceúčelový ochránce

PC-cillin Internet Security 14Současný trend v oblasti bezpečnostních programů je jednoznačný: jednoúčelové programy ustupují komplexnějším řešením. To je ostatně i případ programové řady PC-cillin, která byla před několika lety pouze označením pro antivirový program. A dnes už lze pro počítače pořídit sofistikované řešení PC-cillin Internet Security.
Dlužno podotknout, že jmenovaný program toho umí opravdu hodně, nejedná se o software druhé kategorie. Jinými slovy: najdete v něm vše, co pro zajištění základní bezpečnosti počítače opravdu potřebujete. A dokonce nějaké funkce navíc, s nimiž se v konkurenčních programech setkat nelze. Kromě klasického antivirového programu je zde antispyware, personální firewall a rodičovská kontrola. A ony funkce navíc? Třeba vyhodnocování zranitelností, kdy je počítač pravidelně kontrolován, zda některou z nejznámějších chyb neobsahuje.
Dále je to volba Antifraud (ochrana před podvody), což sice není funkce sama o sobě, ale kombinace několika dalších vlastností: ochrany před spywarem v reálném čase, filtru spamu a podvodů, filtru (nebezpečných) www stránek a ochrany soukromí. Nicméně je dobře, že autoři programu tyto prvky spojili do velké množiny - uživatel tak na první pohled může vidět, jak (ne)dobře chráněný je před podvodníky. Hned na úvodní stránce programu je totiž volba Antifraud level (Úroveň ochrany před podvody), takže uživatel nemusí složitě tápat a popouštět uzdu své fantazii, zda má zapnuté všechny potřebné prvky.
Právě široká škála prvků a volnost v jejich nastavení je velkou předností programu PC-cillin Internet Security 14. Uživatel se prakticky nesetkává s "vynucováním bezpečnosti", což na jedné straně může být hodnoceno negativně, ale kdo si některé prvky ochrany vědomě vypíná, jistě ví, co dělá. Není nic horšího než setkat se s bezpečnostním programem, který nějakou speciální službu sveřepě blokuje, protože to tak má prostě dáno do vínku. PC-cillin Internet Security do této kategorie programů nepatří.
Poměrně zajímavou vlastností je netradičně provedený návod na obsluhu, aktivovaný při každém spuštění programu - dokud uživatel neprojeví zájem jej vypnout. Podle hesla "lépe jednou vidět než stokrát slyšet" představuje zájemci funkce PC-cillin Internet Security 14 v grafické podobě. Jednoduché obrázky ukáží, co je třeba udělat pro registraci programu, které volby mít zapnuté pro ochranu před viry v reálném čase, jak mít nastavený firewall apod. A to vše včetně přístupové cesty. Dobrý nápad, který ocení zvláště méně zkušení uživatelé - na druhé straně by právě oni jistě uvítali, kdyby i čistě obrazový návod byl doplněný o alespoň stručné informace. Pochopitelně, že uživatel s vyššími znalostmi trávící většinu svého času s počítačem přinejmenším tuší, co to jsou automatické aktualizace nebo ochrana před spywarem v reálném čase - ale co ti ostatní? Samozřejmě, že nejde o vadu na kvalitě programu nebo na jeho funkčnosti: jde jen o nevyužitý vzdělávací potenciál jinak dobrého nápadu.
Pochopitelně ani PC-cillin Internet Security 14 není absolutně dokonalý program a drobné nedostatky se najdou. Je to třeba trochu ukryté ovládání filtru nevyžádané pošty - spamu. Zatímco ostatní srovnatelné produkty mají antispam na stejné úrovni jako antivirový program nebo antispyware, v PC-cillinu jej musíte hledat až v záložce Antiphishing a ochrana před (škodlivým) obsahem. Ne že by sem logicky nepatřil, ale rozhodně nejde o intuitivní umístění. Ostatně přesný název záložky je Antiphishing & Content Protection - program totiž není lokalizovaný do českého jazyka. Což je trochu škoda, protože textu neobsahuje mnoho a stal by se jistě přístupnějším širšímu okruhu zájemců.
Technicky významnějším problémem je skutečnost, že jednotlivé komponenty programu mají odlišné softwarové požadavky. Zatímco antivirový program slibuje ochranu třeba i pod Windows 98, antispam běží až od Windows 2000. Což je škoda, protože jinak by byl program díky malým hardwarovým nárokům vhodný i pro majitele slabších strojů.
Konečný verdikt: PC-cillin Internet Security 14 je rozhodně kvalitním řešením, jež si zaslouží pozornost každého, kdo chce svůj počítač zajistit odpovídajícím způsobem.

PC-cillinm
Internet Security 14m
+ komplexní ochrana, mnoho voleb
+ netradiční funkce zlepšující ochranu
a usnadňující orientaci
- pouze v anglickém jazyce
- různé komponenty mají nejednotné softwarové nároky

K recenzi poskytla firma:
Trend Micro, www.trendmicro.cz
Cena: 50 EUR


Komentáře