Videoherní průvodci jsou zneužívání k šíření malwaru

Hackeři zneužili desítky průvodců populárními herními tituly k šíření malwaru. Napadených jsou stovky tisíc zařízení.

Videoherní průvodci jsou zneužívání k šíření malwaru


Videoherní průvodci ve formě aplikací jsou zneužíváni k šíření malwaru. Bezpečnostní společnost Check Point přišla na víc než půl milionu uživatelů Androidu napadených právě tímto způsobem. Aplikace jsou přitom běžně dostupné na Google Play Store. Hackeři se s nimi jsou schopni zmocnit telefonu a následně do něj natahat škodlivý software či nechtěné reklamy.

Check Point prý objevil víc než čtyřicet takto zneužitelných aplikací, nechyběly mezi nimi ani průvodci tak populárními herními tituly jako jsou Fifa nebo Pokemon Go. Počet jejich stažení společnost odhaduje na půl až téměř dva miliony, ačkoliv není zřejmé, kolik těchto downloadů opravdu vedlo i k infikování malwarem.

„Je těžké to vystopovat, jelikož samotné aplikace žádný škodlivý kód neobsahují,“ říká Daniel Padon z Check Pointu.

Google, ač se k problému oficiálně nevyjádřil, podle Padona po upozornění dotčené aplikace z obchodu stáhnul. Firma však mezi tím objevila další, které mohou být stejně rizikové.

Podezřelé je už ale jen jejich okamžité chování po stažení. Po uživateli aplikace totiž žádají záruku, že nemohou být smazány.

Po instalaci se pak pokusí navázat kontakt s kontrolním serverem, v důsledku čehož se stanou botem v botnetu, síti zařízení kontrolovaných na dálku. Pak už je snadné do zařízení stáhnout škodlivý software. Následně podle Padona hackeři z takto infikovaného zařízení mohou rozesílat nevyžádanou reklamu, použít jej jako součást DDoS útoku anebo „jen“ špehovat data, s nimiž telefon pracuje. Nárůst mobilních botnetů je přitom alarmující.

„Jde o těžko zastavitelný trend, který může mít zičující dopad.“

To potvrzuje i Nikolaos Chrysaidos ze společnosti Avast: „V současnosti se zdá, že hackeři za touto hrozbou ji zneužívají jen k vydělávání peněz skrz reklamu. Její funkčnost je zatím velice základní. Nic ale nebrání tomu, aby se v budoucnu stala mnohem sofistikovanější.“

Úvodní foto: Fotolia © georgejmclittle


Komentáře