Virus Flashback lze odhalit bezplatným nástrojem

Pro uživatele Maců, kteří nechtějí zjišťovat přítomnost viru ve svém počítači pomocí příkazové řádky, je k dispozici jednoduchý nástroj, který počítač zkontroluje za ně.

Virus Flashback lze odhalit bezplatným nástrojem


Vývojář Juan Leon ze společnosti Garmin International zveřejnil na githubu jednoduchý nástroj, který dokáže odhalit přítomnost viru Flashback v počítačích s operačním systémem Mac OS X. Nástroj, který má zazipovaný velikost 38 kB, je k dispozici zdarma a funguje ve verzích 10.5 a novějších. Je určen pro architekturu Intel i pro starší modely s procesory PowerPC.

Nástroj neprovádí nic jiného než sadu povelů popsanou minulý měsíc na stránkách antivirové společnosti F-Secure. Uživatel podle těchto pokynů může provést kontrolu ručně z programu Terminal, který je standardně součástí operačního systému od Applu. F-Secure nabízí i antivirový program, který dokáže virus nejen detekovat, ale i odstranit. Roční licence stojí necelých 32 Euro (800 korun), noví uživatelé mohou vyzkoušet 30denní verzi aplikace zdarma.

Uživatelé, kteří se chtějí jen přesvědčit o tom, jestli je jejich počítač napaden, ale mohou použít bezplatný nástroj. Pokud program nic neodhalí, informuje o tom. V případě, že je počítač zavirován, poskytne další informace o tom, které soubory byly pozměněny.

Pokud je počítač zavirován, může uživatel použít výše zmiňovaný nástroj nebo nabídku společnosti Intego, která také poskytuje zkušební verzi zdarma. Virus je možno odstranit i ručně podle pokynů společnosti F-Prot. Za zvážení stojí pravidelné používání antivirového nástroje, jak jsou zvyklí například uživatelé systémů Windows, protože se ukazuje, že s rostoucím počtem Maců roste i zájem tvůrců malwaru o ně.

Virus Flashback byl poprvé odhalen loni v září. Využívá chybu v prostředí pro spouštění aplikací Oracle Java. Tu Apple opravil letos 3. dubna poté, co ji opravila společnost Oracle pro systémy Windows a Linux.

 

Flashback Checker

Úvodní foto: © inq - Fotolia.com


Komentáře