Vychází nová hvězda?

Eset Smart Security betaNOD32 je synonymem pro spolehlivý, výkonný a nenáročný antivirový program. Společnost ESET se nyní rozhodla jít ještě dále a přesně v duchu světových trendů jej rozšířila o filtr spamu a firewall, čímž vzniklo nové komplexní řešení ESET Smart Security. Je nové řešení alespoň tak kvalitní jako samostatný antivirový program NOD32?
Hned na počátku prozradíme konečný verdikt. Je trochu alibistický: těžko říct. Tento soud není dán rozpaky nad programem nebo neschopností autora těchto řádků najít vhodných slov, ale docela jednoduchým faktem. ESET Smart Security je totiž zatím k dispozici (alespoň v době uzávěrky SecurityWorldu to platilo) v beta verzi. Tedy nikoliv ve verzi finální, ale řekněme "semifinální". Takže jej samozřejmě nelze hodnotit tak přísným pohledem jako programy "hotové".
Na druhé straně: není potřeba nad ESET Smart Security beta přivírat oči. Neb už v betě snese i přísnější měřítka, takže výrobce evidentně našlápl správným směrem. A pokud z ní neuhne, máme se jistě nač těšit. V programu lze samozřejmě najít ještě nějaké mouchy: třeba hlášení o úspěšné aktualizaci aplikace z internetu poté, co byl instalován na počítač fyzicky od internetu odpojený...
Ovládání je trochu méně intuitivní - člověku chvíli trvá, než pochopí, že nastavení antivirového programu nemá hledat u antivirového programu, stejně jako nastavení filtru spamu není u filtru spamu atd. Vše se schovává v kolonce "Nastavení" až na samém konci nabídkové stránky. Když ale toto téměř detektivní pátrání zdárně završíte, jste odměněni velmi bohatým a přehledným konfiguračním rozhraním.
Každý, kdo se někdy s antivirovým programem NOD32 setkal, ví, že hodnotit jeho kvality je nošením dříví do lesa. Solidní rychlost, solidní hardwarové nároky, více než solidní detekční schopnosti. Totéž platí pro antispywarovou část. Osobní firewall si svoji práci také vykonal. A příjemným překvapením byl filtr spamu, který zpravidla bývá slabším článkem komplexních bezpečnostních řešení. Ne že by kdovíjak oslnil, ale zároveň vůbec nepropadl. Což možná nezní příliš lichotivě, nicméně konstatování je potřeba vidět v širších souvislostech: třeba právě tak, že problematika detekce spamu je velmi individuální a nedá se definovat tak dobře jako třeba vyhledávání virů. A že právě detekce spamu proto bývá Achillovou patou mnoha komplexních řešení.
Program ESET Smart Security beta nemá kromě antiviru, antispywaru, filtru spamu a osobního firewallu žádné další funkce. Někdo je možná bude postrádat, někomu bude toto základní řešení naopak vyhovovat. Potřebu toho či onoho si každý musí zvážit sám. Každopádně: s ESET Smart Security dostanete přesně to, co chcete. A pokud si finální verze udrží kvalitu nastavenou verzí beta, tak dostanete i to, co potřebujete.

ESET
Smart Security ve verzi beta představuje jednoduché
a účelné rozhraní.


Eset Smart Security betar
+ kvalitní antivirový program
+ bohaté ovládací rozhraní
- zatím pouze v betaverzi
- absence jakýchkoliv dalších nástrojů

K recenzi poskytla firma:
Eset Software, spol. s. r. o., www.eset.cz
Cena: zatím neuvedena


Komentáře