Výzkum: pětina používaných aplikací pro Windows jsou bezpečnostním rizikem!

Dánská společnost Secunia provedla průzkum, ve kterém se prostřednictvím její utility Personal Software Inspector (PSI) ukázalo, že více než 20 % dnes používaných aplikací na platformě Microsoft Windows je otevřeno nejrůznějším útokům. Je to způsobení tím, že uživatelé je neaktualizují a nepatchují, i když jsou příslušné bezpečnostní záplaty již k dispozici.Dánská společnost Secunia provedla průzkum, ve kterém se prostřednictvím její utility Personal Software Inspector (PSI) ukázalo, že více než 20 % dnes používaných aplikací na platformě Microsoft Windows je otevřeno nejrůznějším útokům. Je to způsobení tím, že uživatelé je neaktualizují a nepatchují, i když jsou příslušné bezpečnostní záplaty již k dispozici.

Zjištěný výsledek 20 % vychází z prověření více než 14,5 milionu aplikací nainstalovaných na počítačích s operačním systémem Microsoft Windows, jejichž uživatelé si stáhli zmíněnou utilitu PSI od Secunie. Utilita je schopná prověřit zhruba 4 200 různých aplikací a reportuje jejich stav zabezpečení (tj. zda mají nainstalovaný příslušný bezpečnostní patch). Jakob Balle, vývojový manažer společnosti Secunia, ve svém blogu píše, že právě samotní uživatelé se vystavují bezpečnostním rizikům tím, že přehlížejí možná nebezpečí a neobtěžují se často instalovat nové patche.

Přesto jde v tomto směru během poslední doby o výrazné zlepšení trendu, neboť ještě v květnu se ve stejném průzkumu Secunie ukázalo jako nedostatečně zabezpečených celých 28 % aplikací. Utilita PSI funguje pod Microsoft Windows 2000, XP, 2003 a Vista a je k dispozici již zhruba rok na webových stránkách společnosti Secunia.

Tento alarmující stav výrazně nahrává počítačovým útočníkům a je paradoxem, že je způsobený hlavně nezájmem uživatelů situaci aktivně řešit. Připomeňme, že nedávno se ukázalo v průzkumu společnosti Next Generation Security Software, který se týkal zabezpečení databázových serverů na internetu, že zhruba půl milionu z nich nemá dokonce ani firewall a celá řada jich používá zastaralé softwarové vybavení.
Nenechte si ujít:
Půl milionu databázových serverů nemá ani firewall!

Šifrovací software se dnes stává v organizacích již téměř nutností

Vydírání se souhlasem: jak přinutit uživatele pornostránek zaplatit?

10 hlavních bezpečnostních hrozeb roku 2008


Komentáře