Wi-Fi WPA2 má kritickou chybu, všem hrozí krádeže citlivých dat

Kritická zranitelnost protokolu WPA2, označovaná jako Krack (Key Reinstallation Attacks), má podle expertů potenciál degradovat zabezpečení Wi-Fi připojení prakticky pro všechna bezdrátová zařízení nebo sítě, což umožňuje útočníkům, aby špehovali internetovou komunikaci nebo dokonce injektovali škodlivý kód.

Wi-Fi WPA2 má kritickou chybu, všem hrozí krádeže citlivých dat


Dobrou zprávou je, že pokud používáte počítač se systémem Windows, jste již v bezpečí – tedy přinejmenším pokud použijete nové aktualizace, které Microsoft v průběhu minulého týdně potichu na Windows aplikoval.

Microsoft podle svých slov totiž vydal bezpečnostní aktualizaci 10. října a zákazníci, kteří mají povolenou službu Windows Update a používají aktualizace zabezpečení, jsou tak prý automaticky chránění.

Zranitelnost zabezpečovacího mechanizmu WPA2 včera uveřejnil Mathy Vanhoef, výzkumný pracovník Katholieke Universiteit Leuven v Belgii. Podle Vanhoefa slabiny v WPA2 umožnily zločincům číst informace přenášené po síti Wi-Fi, o které se podle protokolu myslí, že jsou zašifrovány.

"Útočníci mohou tuto techniku ​​napadnout a následně číst informace, které byly dříve považované za bezpečně šifrované," tvrdí Vanhoef. To se podle něj může zneužít ke krádežím citlivých informací, jako jsou čísla kreditních karet, hesla, zprávy z chatu, e-maily, fotky a tak dále.

Krack se zaměřil na třetí krok ve čtyřkrokovém procesu "handshake" při ověřování. Ten se vykonává, když se klientské zařízení Wi-Fi pokouší připojit k chráněné síti Wi-Fi.

Šifrovací klíč se může během třetího kroku opakovaně přeposílat a pokud útočníci shromažďují a opakovaně opakují přenosy určitým způsobem, může být šifrování Wi-Fi kompromitované.

Macy, iPhony, telefony s Androidem, počítače se systémem Linux, směrovače a další zařízení potřebují záplaty, které je chrání před zranitelností. Naštěstí existují způsoby, jak se v mezidobí chránit – třeba formou využití VPN sítí.

„Spojení probíhající přes HTTPS jsou dodatečně šifrována a jejich obsah tedy zůstává zabezpečen. Záleží tedy na uživateli, jestli kontroluje přítomnost ´zeleného zámečku´ v adresním řádku (nicméně ne všechny webové stránky podporují HTTPS),“ tvrdí zpráva českého centra CSIRT.

Sám Vanhoef doporučuje dočasný zákaz funkce klientů na směrovačích a přístupových bodech a odpojení služby 802.11r. Pokud chcete více informací, problému se týkají následující CVE: CVE-2017-13077, 13078, 13079, 13080, 13081, 13082, 13084, 13086, 13087 a 13088.

Také podle Esetu jde o vážnou situaci, neboť zde není žádný jiný standard, kterým by bylo možné WPA2 okamžitě nahradit. Někteří výrobci hardwaru již nicméně bezpečnostní záplaty na své produkty vydali, ostatní by tak měli teprve učinit.

„Bude ještě zajímavé sledovat, kolik zařízení zůstane nakonec bez záplat,“ říká Miroslav Dvořák, technický ředitel Esetu. Podle něj uživatel může využít tzv. VPN, která vytvoří bezpečný šifrovaný tunel mezi ním a jeho či cílovou sítí. Tento ‚tunel‘ nemůže útočník napadnout, respektive nemá možnost číst probíhající komunikaci v čitelné formě.

Dalším doporučením je zkontrolovat si, zda je či bude v brzké době k dispozici bezpečnostní záplata pro jejich zařízení, která by tuto zranitelnost řešila.

„Ale pozor, některé z variant zranitelnosti se zdaleka netýkají pouze hardwaru, ale i například operačních systémů Android, Linux, Apple, Windows nebo OpenBSD,“ dodává Dvořák.

Úvodní foto: © rukanoga - Fotolia.com


Komentáře