Wikipedia: Pozor na malware, který vkládá reklamu

Encyklopedie Wikipedia varuje před infekcí malwarem, který napadá prohlížeče uživatelů. Nakažené prohlížeče zobrazí na stránkách encyklopedie reklamy. Stránky Wikipedie jsou ale jinak bez reklam.

Wikipedia: Pozor na malware, který vkládá reklamu


Uživatelé, kteří při vstupu na webové stránky internetové encyklopedie Wikipedia uvidí reklamu, se s největší pravděpodobností stali oběti malwarové infekce. Informoval o tom na začátku týdne provozovatel Wikimedia Foundation. „Reklamy jsme na Wikipedii nikdy neměli. Pokud je vidíte, je velmi pravděpodobné, že váš prohlížeč napadl malware,“ sdělil na blogu Philippe Beaudette, šéf komunity Wikimedia Foundation, která za encyklopedii jako celek odpovídá.

Pro podobné příklady se přitom podle Baudetta nemusí chodit daleko. Například pro prohlížeč Google Chrome existuje škodlivé rozšíření, které se jmenuje „I want this.“ Podobné škodlivé moduly je ale podle Baudetta možno najít mimo jiné i v prohlížečích Mozilla Firefox nebo Internet Explorer.

Počítačový odborník ze společnosti Sophos Graham Cluley uvedl, že nežádoucí software si umí vybrat za terč velký počet internetových stránek najednou. Kromě toho, že prostřednictvím vybraných webů vloží nestandardní reklamu, umí rovněž ovlivnit výsledky vyhledávání uživatele.

Všimnout si těchto nežádoucích praktik není na Wikipedii nic obtížného, protože encyklopedie komerční inzerci ignoruje. „Fungujeme proto, abychom komukoli na světě zpřístupnili lidské vědění. Bezplatně a navždy,“ upřesnil ideu Wikipedie Philippe Beaudette.

Náklady na provoz internetového zdroje rozličných informací kryjí dary. Každý rok se na internetu organizuje dobročinná sbírka. Tu také propaguje na stránkách Wikipedie reklama – jediná, která se za normálních okolností na webu kdy zobrazuje.

Ti, kteří vidí na stránkách encyklopedie komerční inzerci, by měli v nastavení prohlížeče znemožnit zobrazování reklam, aby zjistili, v čem přesně spočívá problém. Dále je nutné vědět, že přestože poté reklamy zmizí, není jisté, že se problém vyřešil úplně. Malware se totiž může dostat do dalších komponent systému a později napadnout prohlížeč znovu.

„Uživatelé by měli systém podrobovat pravidelné kontrole aktualizovanými antivirovými programy. Jen tak si mohou být jisti, že to, co jim spouští reklamy, není neviditelný malware,“ podotkl expert Sophosu Graham Cluley.

I Philippe Beaudette si myslí, že znemožnit v prohlížeči zobrazování reklam není řešením. Je navíc pravděpodobné, že reklamy se dostávají do sítě automaticky, třeba prostřednictvím poskytovatele připojení Wi-Fi.

Pokud se uživatelé dostávají na web přes šifrované připojení (https), nežádoucí reklamy to může do značné míry eliminovat, protože přístup na stránku je zakódovaný. Existují rovněž upgrady prohlížečů (např. od Electronic Frontier Foundation), které podporují šifrované připojení u těch webů, které tento druh komunikace umožňují.

Úvodní foto: © piumadaquila.com - Fotolia.com


Komentáře