Wikipedia znemožnila úpravy článků z počítačů amerického Kongresu

Správci otevřené encyklopedie Wikipedie kvůli „neustálým rušivým úpravám“ znemožnili, aby z počítačů v americké Sněmovně reprezentantů bylo možné provádět úpravy této největší online encyklopedie světa.

Wikipedia znemožnila úpravy článků z počítačů amerického Kongresu


Blokace, jež bude trvat deset dnů, přichází poté, co byly na Wikipedii prováděny anonymní změny údajů o politicích a firmách, stejně jako byly různě přizpůsobovány známé události jako třeba vražda Kennedyho. Například biografie bývalého amerického ministra zahraničí Donalda Rumsfelda byla upravena tak, že byl na Wikipedii nazýván jako „nepřátelský živočich pojídající mexické děti“. Počítačům používajícím adresy IP náležející Sněmovně reprezentantů bylo provádění změn na Wikipediii zamezeno kvůli „vandalismu“ již dříve. O editaci článků na Wikipedii se v médiích hojně mluvilo již před měsícem, kdy velké PR agentury přislíbily, že se budou na Wikipedii chovat korektně.

Jednou z viditelných změn u vraždy Kennedyho bylo, že Lee Harvey Oswald údajně jednal „na popud režimu Fidela Castra“. U biografie ukrajinské političky Natálie Vitrenkové pak přibyla zmínka, že její jednání „bylo organizováno Rusy“. Zakladatel Wikipedie Jimmy Wales pro BBC uvedl, že jej tyto incidenty nepřekvapují, jelikož „vandalismus tady vždy byl a vždy bude. Nějaký zaměstnanec Sněmovny reprezentantů to podle mě bere jako zábavu a medializace celé kauzy ho podporuje v dalším jednání. Měl by však myslet na jejich oddělení IT, to po něm nyní zcela jistě jde,“ uvedl Wales.

Server BBC dříve v tomto roce objevil, že neznámý uživatel počítače britské vlády přidal na Wikipedii poznámku, podle níž „všichni Muslimové jsou teroristé“. Wikipedia umožňuje anonymně provést změnu na jakékoli stránce, avšak dobrovolníci (tzv. Wikipediáni) tyto změny sledují a ihned je opravují. V případě nutnosti pak Wikipediáni upozorní administrátory na to, že určitý příspěvek se často mění, a ti mohou daného uživatele zablokovat. Dobrovolníci z Wikipedie varují správce encyklopedie před editory ze Sněmovny reprezentantů od března 2012. Ti tak minulý týden museli přistoupit k 10dennímu zákazu adres IP. Nutno podotknout, že na tento zákaz si nikdo oficiálně nestěžoval.

Neoficiální reakce na Kapitolu jsou však různé. „Je opravdu nutné, aby byla zakázána editace téměř deseti tisícům zaměstnanců kvůli činům dvou či tří lidí?,“ ptal se jeden zaměstnanec, přičemž podle druhého nejmenovaného zaměstnance „se šance, že by tyto úpravy prováděl opravdu někdo z Kongresu, blíží nule.“ Podle některých bezpečnostních expertů je totiž možné, že „útoky“ opravdu nepřicházejí z adres IP z Kapitolu, ale útočníci je využívají pouze jako krytí.Komentáře