Windows 7 jsou bezpečnější než Vista, ta zase než XP

Americký Computerworld rozebral zranitelnosti, které Microsoft opravil v mamutím balíčku minulé úterý. Soustředil se jak na celkový počet chyb, tak na problémy kritické, a porovnal, jak na tom byly Windows 7, Windows Vista a Windows XP.


Viz také: Opravy Microsoftu: Windows, Internet Explorer, SMB, GDI, ActiveX, FTP...

 

Největší pozornost se samozřejmě soustředila na finální (RTM) verzi Windows 7, protože to bylo poprvé, kdy Microsoft v rámci svých druhých úterků v měsíci vydal opravy i pro tento operační systém.

Pokud zůstaneme u zranitelností operačních systémů (spolu s Internet Explorerem a dalšími aplikacemi přímo v systému), pak se Windows 7 týkalo celkem 7 ze 34 zranitelností. Kritických zranitelností bylo podle Microsoftu 21, z toho u Windows 7 jen 5. U Windows Vista byla odpovídající čísla 19 (celkem zranitelností) a 11 (kritických). U Windows XP to bylo celkem 24 a 19 (tedy jen dvě z kritických zranitelností nebyly kritické na Windows XP).

Windows 7 měly tedy zhruba polovinu zranitelností v porovnání s Windows Vista a třetinu ve srovnání s Windows XP. Počet kritických chyb tomu poměru odpovídá zhruba také.

Analytici na americkém Computerworldu zmiňují, že i zranitelnosti ve Windows 7 jsou nejspíš důsledkem „historické zátěže“ - tedy kódu převzatého ze starších verzí operačního systému. Žádná chyba se netýkala výhradně Windows 7, všechny postihovaly současně i Windows XP, Vista, ba i Windows 2000 (zde s jedinou výjimkou).

Microsoft prezentuje Windows 7 jako bezpečnější než Vista, podobně jako před 2 lety uváděl lepší zabezpečení jako důvod k upgradu z Windows XP na Vistu (Windows Vista jsou bezpečnější než Windows XP). Do značné míry to asi je skutečně pravda. I přes použití Microsoft SDL (Security Development Lifecycle) při vývoji zde ale stále zůstávají starší kódy; i experti Microsoftu uznávají, že pro vyloučení chyb by bylo třeba je projít řádek po řádku, to je však prakticky těžko proveditelné...

 Komentáře