Windows 7: Microsoft vylepší řízení uživatelských účtů z Visty

Microsoft podle svých slov plánuje v nové verzi svého operačního systému vylepšit UAC (user account control), který se ve Vistě dočkal řady kritiky, protože tato bezpečnostní komponenta řadě uživatelům Visty přidělala nečekané problémy.Microsoft podle svých slov plánuje v nové verzi svého operačního systému vylepšit UAC (user account control), který se ve Vistě dočkal řady kritiky, protože tato bezpečnostní komponenta řadě uživatelům Visty přidělala nečekané problémy.

Na firemním blogu věnovaném Windows 7 Microsoft označil UAC za nejvíce kontroverzní část ve Vistě a slíbil, že je pro novou verzi svého chystaného operačního systému ještě vyladí, aby fungovala co nejlépe podle původních plánů.

Microsoft přidal UAC do Visty z důvodu zajištění bezpečnosti systému a dal tím lidem, kteří jsou hlavními uživateli konkrétního počítače více možností nastavování aplikací – podle slov Microsoftu konkrétně pro lepší kontrolu nad systémem, nižší náklady na vlastnictví (TCO) a zlepšení tzv. softwarového ekosystému. Nicméně v praxi to řadě z uživatelů přineslo více starostí než užitku.
UAC totiž zabraňuje uživatelům bez administrátorských práv dělat neautorizované změny v softwaru na PC, nicméně tak, jak byl nastaven na Vistě, může zabránit i autorizovaným uživatelům v síti přistupovat k aplikacím a jejich nastavení, které normálně měli přístupné.

UAC konkrétně v takovém případě zobrazuje sérii hlášek, kterými žádá uživatele o ověření jeho práv a může chtít i zadání hesla k provedení úkonu. Uživatelé si však stěžovali, že toto ruší jejich běžnou práci a že nejsou s jeho funkčností spokojeni.
Ve Windows 7 bude podle Microsoftu zredukován počet nedůležitých dotazů UAC směřovaných na uživatele, takže ty zásadní pak bude možné snáze identifikovat. Hlášky nového UAC by také měly být výrazně informativnější a uživatelé tak budou moci podle informací z blogu Microsoftu učinit lepší rozhodnutí, díky čemuž by měli mít lepší kontrolu nad systémem.

Viz také:
Proč ve Windows Vista nefunguje příkaz Cookies
Firmám s nelegálními Windows hrozí selhání systému a ztráta dat


Komentáře