Windows 8: Uživatelé se mohou těšit na nové bezpečnostní funkce

Nový OS Microsoftu by se měl na trhu objevit už v průběhu letošního roku. Jaké bezpečnostní novinky nám nabídne?

Windows 8: Uživatelé se mohou těšit na nové bezpečnostní funkce


Všeobecně známou novou funkcionalitou je rozhraní Metro, které je zjevné hned na první pohled. Microsoft však výrazně zapracoval i na bezpečnostních funkcích, které samozřejmě tak viditelné hned nejsou. Které to jsou?

 

Předinstalovaný antivirus

Především jde o schopnosti Windows lépe čelit různým atakům ze strany malwaru  a také hackerů. Poprvé v historii budou Windows dodávána a antivirovou ochranou, která zabrání různým virům, spywaru, trojským koním, rootkitům apodobně v průniku na váš počítač.

Děje se tak díky předinstalovanému produktu Windows Defender, který nabíádne podobnou funkcionalitu, kterou známe od dob systému Windows Vista a která byla volitelnou. Windows Defender tedy nabídne podobnou škálu možností jako bezplatná aplikace Microsoft Security Essentials, jež je dostupná od roku 2009.

Důležité je poznamenat, že Windows Defender nabídne pouze základní ochranu před malwarem, takže pokud chcete opravdu sofistikovaný obranný systém, stále je vhodné si své PC doplnit o klasické produkty tohoto typu – třeba od Symantecu, Esetu či AVG. Pak je třeba Windows Defender odpojit.

 

Sledování stahovaných souborů

Když Microsoft uvolnil prohlížeč Internet Explorer 9, zpřístupnil i inovovanou funkci SmartScreen Filter, která dokáže eliminovat potíže při stahování závadných souborů.  Navíc zahrnuje i filtrování webů, které mohou potenciálně zahrnovat různý malware.

Ve Windows 8 už je tato funkce přímo součástí operačního systému, takže může pracovat nejen ve spojení s Internet Explorerem, ale také s dalšími browsery, jako třeba Firefox, Chrome a podobně.

Verze pro Windows 8 bude také zjišťovat reputaci souborů, respektive stanovovat takzvané bezpečné soubory a poukazovat na ty potenciální rizikové.

Bezpečnější Startup

S Windows 8 Microsoft také vylepšil bootovací proces, kdy představil tzv. UEFI (Unified Extensible Firmware Interface), který nahrazuje klasický BIOS (Windows 8 ale samozřejmě poběží i nad BIOSem ve starších počítačích). Podle tvůrců je bezpečnější a také rychlejší.

Mezi bezpečnostní funkce UEFI patří mimo jiné ochrana před některými typy malwaru, zejména bootkity a rootkity), které by mohli vést k poškození systému, a zastavuje i různé boot loader ataky (třeba, ty, které dovolují nahrát neautorizovaný operační systém).

Nové typy hesel
Windows 8 také zahrnuje dva nové typy hesel pro zalogování do operačního systému – čtyřmístný kód PIN a heslo postavené na bázi obrázku.

V jeho případě si uživatel vybírá fotografii nebo obrázek a provádí tři gesta – kombinace kruhů, čar či kliknutí na různých místech tohoto obrázku. Tím vytvoří své vlastní heslo.

Zatímco PIN je rychlejší metodou, obrázkové heslo je kreativní a zajímavé třeba pro děti. Klasické heslo proadministrativní účely samozřejmě zůstává.

 

Na bezpečnostní funkce zajímavé po podnikové využití se podívámě příště.

Úvodní foto: LHF Graphics - Fotolia.com


Komentáře