Windows Update: Microsoft odmítá opravovat cizí software

Nový aktualizační systém ve Windows 8 nepočítá s distribucí oprav pro software třetích stran.

Windows Update: Microsoft odmítá opravovat cizí software


„Nový operační systém nebude aktualizovat cizí software,“ řekla  Farzana Rahman, programová manažerka pro Windows Update. Vzhledem k široké škále distribučních mechanismů a instalačních nástrojů je podle ní nemožné nabízet všechny aktualizace prostřednictvím jediného kanálu.

Microsoft již v tomto týdnu představil novou podobu aktualizačního systému ve Windows 8. V článku Windows 8 nabídnou efektivnější aktualizační proces jsme vás informovali o snaze Microsoftu omezit počet restartů vyžadovaných při instalaci aktualizací.

V současné době umožňuje Microsoft využít Windows Update k distribuci hardwarových ovladačů třetích stran. „A tak to také zůstane,“ řekla Rahman. Společnost si je podle ní vědoma toho, že velké množství aktualizačních kanálů není optimální, jednotného systému se však v další verzi Windows opět nedočkáme.

Pro analytiky je takový přístup Microsoftu zklamáním. „Microsoft mohl projevit dobrou vůli a učinit významný krok k zlepšení bezpečnosti,“ říká Wolfgang Kandek, technologický ředitel společnosti Qualys. Kandek chápe, že Microsoft nemůže kontrolovat každou aktualizaci, mohl se však zaměřit alespoň na opravy od nejdůležitějších výrobců. Jako příklad uvádí Adobe Reader a Flash Player. „Určitě je tu pár organizací, a Adobe je jednou z nich, u kterých by něco takového bylo možné,“ dodává Kandek.

Po jednotném aktualizačním systému volají i další organizace, včetně dánské bezpečnostní společnosti Secunia. Právě Secunia chtěla před dvěma lety vytvořit aktualizační standard, nenašla pro něj ale širokou podporu. Místo toho tak vytvořila nástroj PSI 2.0, který skenuje počítače s OS Windows a po identifikaci nainstalovaného softwaru zjistí, zda nejde o zastaralou verzi a uživatele případně navede na webovou stránku, kde je k dispozici nejnovější aktualizace.Komentáře