Windows Vista: Jak jsou na tom s bezpečností?

Podle posledního testu bezpečnosti operačních systémů od Microsoftu, který uskutečnila společnost PC Tools, se ukazuje, že Windows Vista jsou bezpečnější, než Windows XP, ovšem jako nejbezpečnější systém z testu paradoxně vyšly již dosluhující Windows 2000.Podle posledního testu bezpečnosti operačních systémů od Microsoftu, který uskutečnila společnost PC Tools, se ukazuje, že Windows Vista jsou bezpečnější, než Windows XP, ovšem jako nejbezpečnější systém z testu paradoxně vyšly již dosluhující Windows 2000.

Podle provedeného testu se ukázalo, že Windows Vista je o 37 % bezpečnější, než Windows XP, i když Microsoft podle svých vlastních testů uvádí údaj 60 %.

Jak se testovalo? Společnost PC Tools sledovala po dobu šesti měsíců tisíc počítačů, na kterých v případě Visty naměřila 639 unikátních bezpečnostních incidentů, říká Michael Greene, viceprezident firmy. Za incident je podle něj považováno, když škodlivý kód pronikne do počítače a k měření se používá nástroj ThreatFire. V případě sedm let starého operačního systému Windows XP bylo naměřeno 1 021 incidentů za stejné období, ale nebylo zveřejněno, zda šlo o systém se Service Packem 2 nebo již novým Service Packem 3. Překvapením pak byl výsledek ještě starších Windows 2000, u kterých bylo reportováno jen 586 incidentů!

Důvodem k tomuto výsledku je ale spíše než „neprolomitelná bezpečnost“ Windows 2000 důvod, že tento systém již používá minimum uživatelů, zatímco na nejrozšířenější Windows XP se proto logicky soustředí největší množství škodlivých kódů. Greene test shrnuje slovy, že si nemyslí, že by situace byla jako celek špatná a potvrzuje také prohlášení Microsoftu o vyšší bezpečnosti Windows Visty ve srovnání s Windows XP.

Nicméně v letošním roce experti očekávají nárůst škodlivých kódů „optimalizovaných“ právě pro Vistu, takže je možné, že útoky na tento systém během letoška zintenzivní. Podle Greena je stále velmi důležité používání dobrého bezpečnostního softwaru a také mít své počítače aktualizované, ať používáte jakoukoliv verzi Windows.
Nenechte si ujít:
Výzkum: pětina používaných aplikací pro Windows jsou bezpečnostním rizikem!

Jaký je Service Pack 3 pro Windows XP v praxi?

Service Pack 3 pro Windows XP překvapil, tvrdí testeři

Windows XP ještě nejsou na odpis

Windows 7: Přijdou již příští rok?

Windows Vista a Internet Explorer 7 – jak se prosazují?

Microsoft vyvíjí od základů nový operační systém

Zdroj: www.computeworld.com


Komentáře