Windows XP: Další propad v počtu uživatelů

Z nových statistik vyplývá, že i když řada uživatelů Windows XP po ukončení jejich podpory v dubnu opustila, tento třináct let starý operační systém je stále nainstalován ve více než jednom ze čtyř počítačů na světě.

Windows XP: Další propad v počtu uživatelů


Podle společnosti Net Applications se počet uživatelů XP v dubnu snížil o 1,6 % a tento OS tak nyní ovládá 26,1 % celkového trhu s desktopy a notebooky. Duben byl druhým měsícem v řadě, kdy analytici zaznamenali výraznější propad počtu uživatelů Windows XP.

Mezi všemi počítači s Windows měly „XPéčka“ minulý měsíc 28,8% zastoupení. Některý z operačních systémů od Microsoftu je nainstalován na jedenadevadesáti procentech všech počítačů na světě. Americká společnost vydala poslední bezpečnostní aktualizaci pro Windows XP osmého dubna a od té doby jsou uživatelé vydáni napospas kybernetickým zločincům, kteří na ně mohou útočit díky nově objeveným dírám. Bezpečnostní experti již dříve varovali před tím, že zločinci začnou brzy po ukončení podpory XP porovnávat chyby nalezené a zdokumentované v nových verzích s těmi v tomto operačním systému.

První příležitost pro útočníky se objevila minulý týden, když Microsoft potvrdil závažnou zranitelnost v Internet Exploreru. V tomto případě ještě udělala americká společnost výjimku a vydala opravu také pro IE8 pro Windows XP. S dalšími záplatami už by ale uživatelé počítat neměli. Útočníci totiž budou schopni díky vydaným opravným balíčkům porovnat opravený kód, najít zdroj díry a následně napsat malware pro XP, který ji zneužívá. A u Internet Exploreru to útočníci budou mít obzvláště lehké.

Díky nově zveřejněným datům je zřejmé, že Windows XP budou běžet na značném počtu počítačů ještě minimálně několik měsíců, či spíše let. Podle propočtů Computerworldu budou Windows XP na konci tohoto roku nainstalované na 19 % počítačů a v polovině roku příštího stále budou držet 14 % trhu. Vůbec nejvíc z úpadku Windows XP těží nejnovější verze OS od Microsoftu. Windows 8 a Windows 8.1 si v dubnu připsaly 0,9 % a jsou tak na 12,2 % všech počítačů na světě.

Podle odhadů Net Applications předeženou Windows 8.1 v počtu uživatelů Windows Vista ještě tento měsíc. Windows 7 z roku 2009 si polepšily v dubnu o 0,6 % a jsou nainstalovány na 49,4 % všech počítačů (54,4 % všech počítačů s Windows). Windows 7 si polepšily o půl procentního bodu méně, než v březnu, což značí, že velké společnosti pomalu ale jistě končí s přechodem na tento operační systém. Analytici očekávají, že počítače ve firmách na Windows 7 poběží ještě několik příštích let, jelikož podpora tohoto OS končí až v roce 2020.

 

Úvodní foto: © Microsoft


Komentáře