Windows XP SP3 : Microsoft opravil kritickou chybu

Service Pack 3 pro Windows XP prodělal důležitou opravu ještě před svým vydáním. Microsoft v něm totiž opravil chybu, která některé počítače při instalaci posílala do smyčky nekonečných restartů, ne nepodobných problému, který hlásili uživatelé Service Packu 1 pro Vistu v únoru.Service Pack 3 pro Windows XP prodělal důležitou opravu ještě před svým vydáním. Microsoft v něm totiž opravil chybu, která některé počítače při instalaci posílala do smyčky nekonečných restartů, ne nepodobných problému, který hlásili uživatelé Service Packu 1 pro Vistu v únoru.

Tuto chybu se také podle dostupných zpráv snažili využít útočníci, proto na ni Microsoft minulé úterý vydal záplatu. Podle zpráv uživatelů se počítač restartoval hned po provedení aktualizace na SP3 a zacyklil se tak ve smyčce rebootů, neboť po opětovném naběhnutí systému došlo k dalším restartům.

Tento problém se týkal buildu 3311 Service Packu 3 pro Windows XP, neboť došlo k zastavení instalace souboru gdi32.dll na systém s odlišnou verzí tohoto souboru a nebylo možné se dostat dál. Build 3311 byl vydán k veřejnému testování 19. února a byl označovaný Microsoftem jako Windows XP SP3 Release Candidate 2.

Při používání novějších buildů jako 5508 tento problém nenastal. Způsob, jak problém vyřešit a zachránit tak nefunkční systém, byl ve spuštění instalace Windows z CD, zvolení opravy systému a překopírování původního souboru gdi32.dll.

Podle některých analýz se očekávalo, že Service Pack 3 pro Windows XP by mohl být dokončen již v polovině dubna a odeslán do výroby. Nicméně zatím nic nenapovídá tomu, že by byl již před finálním dokončením a ani Microsoft stále blíže nespecifikoval datum jeho vypuštění. Satisfakcí pro čekající uživatele tak může být alespoň fakt, že dlouhá doba jeho testování by měla pomoci najít všechny případné nedostatky.

Viz také
Nová verze SP3 pro Windows XP byla vypuštěna
Service Pack 3 pro Windows XP zlepšuje bezpečnost
Service Pack 3 pro Windows XP by měl přijít už v dubnu


Komentáře