Žaloba na peer to peer sítě i na jejich narušovatele (aktualizace)

Pirate Bay obvinil společnost MediaDefender z toho, že narušila provoz serveru tím, že kromě jiných metod distribuovala fingované torrenty, čímž měla poškodit funkčnost serveru.Švédské státní zástupitelství se rozhoduje, zda vznese obvinění proti jednomu z nejznámějších vyhledávacích serverů torrent – proti The Pirate Bay. Případné žaloby by mohly být vzneseny proti pětici osob spojených s provozem piratebay.org v souvislosti s napomáháním k porušení autorských práv. Petr Sunde, člověk úzce spojený s provozováním serveru, však zůstává klidný, i když mu obžaloba předložila 4 000 stran dokumentující činnost tohoto serveru. Podle Sunda a obhájců neporušuje provoz thepiratebay.org švédské zákony.

Jediným výsledkem sporu bylo zatím přesunutí serverů Pirate Bay mimo Švédsko, aby se provozovatelé vyhnuli dalším problémům s úřady vlastní země.

Samotný Pirate Bay naopak podal žalobu na společnosti, které si najaly firmu MediaDefender specializující se podle žaloby na narušování peer-to-peer sítí tak, aby se sdílení a stahování stalo pro uživatele co nejméně pohodlné. Pirate Bay obvinil společnost MediaDefender z toho, že narušila provoz serveru tím, že kromě jiných metod distribuovala fingované torrenty, čímž měla poškodit funkčnost serveru.

Aktualizace (pah): Čtyři z provozovatelů PirateBay byli nakonec 31. 1. 2008 skutečně obžalováni a hrozí jim až dvouletý trest vězení. Taktéž mají poškozeným distribučním společnostem uhradit veškeré zisky, které z portálu měli (distribuce v rámci torrentů byla zdarma, provozovatelé PirateBay ale na serveru prodávali reklamu). Soud by měl začít již na jaře.


Komentáře